Güvenlik Çemberi

Pi Network Türkiye Websitesi

Güvenlik Çemberi
Güvenlik Çemberi

Güvenlik Çemberi nedir?

Güvenlik çemberi, Pi blokzinciri üzerinde gerçekleşen işlemleri izleyip onaylamaya aday kişilerin bir listesidir. 3 adet kazım periyodunu tamamlayıp Contributor (katkıcı) olmaya hak kazanmış her üye, kendi güvendiği diğer üyelerden oluşan bir liste hazırlar ve bu listeyi ağa bildirir.

Pi Network mobil uygulaması, madenciliği simüle eden bir faucet gibi çalışmaktadır. Mobil madencilik terimi de buradan gelmektedir. Üyelerin, platforma yaptıkları katkılar doğrultusunda sistemin dijital parası ile ödüllendirdiği bu meritokrasi temelli dağıtım modelini desteklemek amacıyla, güvenlik çemberi kuran üyeler mobil madenciliğe aktif olarak devam ettiği tüm zamanlarda kazım hızında artış elde ederler.

Bir güvenlik çemberi kurduğumuzda:

“Ben, bir katkıcı olarak, Pi blokzinciri üzerinde yapılacak işlemleri izlemek/onaylamak üzere, öncelikli olarak bu belirttiğim gruptaki kişileri seçiyorum.”

demiş oluyor ve bunu yaptığımız için 5 kişiye kadar ekstra Pi ile ödüllendiriliyoruz.


Güvenlik Çemberi ödülünün dağılımı


Roller sayfasında detaylarını paylaştığımız gibi, Contributor (katkıcı) rolünden gelen en fazla kazım hızı, her zaman Pioneer (öncü) rolünden gelen giriş seviyesi kazım hızına eşittir ve bu ikisinin toplamı bizim temel kazım hızımızı oluşturur. Temel kazım hızımız aynı zamanda referanslardan gelen hızımızın hesaplanmasında bir çarpan olarak işleme girdiği için toplam kazım hızımız 2 katına çıkmış olur.

Güvenlik Çemberi nasıl kurulur?

Güvenlik çemberi kurabilmek için öncelikle bir katkıcı olmanız gerekiyor. Bunun için de 3 adet 24 saatlik kazım periyodunu tamamlamış olmanız yeterli. Standart olarak dördüncü kazım periyodunuzun başında uygulama sizi güvenlik çemberi kurmaya yönlendiriyor. Diğer zamanlarda da “Menu > Earn Pi > Edit Security Circle” yolu ile güvenlik çemberi düzenleme ekranına ulaşabilirsiniz.

Ulaştığınız ekranda ADD AN EXISTING PI USER butonunu kullanarak takım üyelerinizi (sizi davet eden kişi ve referanslarınız) güvenlik çemberinize ekleyebilirsiniz.

Çemberden maksimum verimi almak üzere takımınızda 5 kişi bulunmuyorsa, takımınızda olmayan diğer Pi Network üyelerini de ADD FROM CONTACTS butonunu kullanarak çemberinize ekleyebilirsiniz.

Bu yöntemi kullanabilmek için ekleyeceğiniz kişilerin Pi Network’e telefon numarası ile üye olmuş olması gerekiyor. Bu kişileri telefon numaralarını ÜLKE KODU İLE BİRLİKTE kendi telefon rehberinize kaydettikten sonra uygulama üzerinde ADD FROM CONTACTS butonunu kullanıp açılan rehberinizden seçerek güvenlik çemberinize ekleyebilirsiniz.

Pi Türkiye olarak yeni üyelere yardımcı olmak amacıyla Telegram grubumuzda güvenilir üyelerin numaralarından oluşan bir güvenlik çemberi rehberimiz bulunuyor. Eğer takımınız güvenlik çemberini doldurmaya yetmiyorsa, telegram grubundaki rehberimizden faydalanabilirsiniz.

Telegram grubuna katılmak için buraya tıklayın.