Gelişmeler

14 Mart 2019 tarihinde whitepaperı yayınlanan ve mobil uygulaması faaliyete geçen Pi Network’te bugüne kadar gerçekleşen tüm önemli gelişmeleri sizler için derledik.

Pi Whitepaper yayınlandı, Mobil uygulama faaliyete geçti

Uygulama 1000 üye sayısına ulaştı! Madencilik ödülleri yarılandı. 3.14 olan temel kazım hızı 1.57 π/saat olarak güncellendi.

Uygulama 6000 üye sayısına ulaştı.

Uygulama 10 bin üye sayısına ulaştı! Madencilik ödülleri yarılandı. 1.57 olan temel kazım hızı 0.79 π/saat olarak güncellendi.

Kurucu takım biyografileri yayınlandı.
NicolasCfan

Uygulama 50.000 üye sayısına ulaştı.

Uygulamaya Türkçe “Sıkça Sorulan Sorular” bölümü eklendi.
Pi Türkiye SSS için buraya tıklayın.

Pi2 günü tshirtleri tasarlandı.

Pi Network Lite versiyonu yayınlandı.

Store İncelemesi
Google, Pi Network mobil uygulamasının POW algoritması kullanarak yüklenen cihazların işlemcisini yoğun bir şekilde kullandığını düşünerek uygulamayı yayından alıp incelemeye başladı. İncelemeler sonunda güven tazelendi ve 11.07.2019 tarihinde uygulama tekrar yayına alındı.

Uygulama 100 bin üye sayısına ulaştı! Madencilik ödülleri yarılandı. 0.79 olan temel kazım hızı 0.39 π/saat olarak güncellendi.

200 bin üye sayısına ulaştık!
Böylece en popüler mobil kriptopara biriktirme uygulaması olan Electroneum’u geride bıraktık. 

Not: Electroneum madencilik uygulaması değildir. Tanıtım için belirlenen arzın topluluğa dağıtıldığı bir uygulamadır.

Uygulamaya takım sohbet kanalları eklendi. Artık her üye, yalnızca kendi kazanç takımındaki üyelerden oluşan özel bir sohbet kanalı üzerinden, kendi takım üyeleri ile iletişim kurabiliyor.

Yahoo Finance – Cointelegraph ve Stanford Daily makaleleri yayınlandı.

550 bin üye sayısına ulaştık. Uygulama içi transfer duyurusu yapıldı!

1 MİLYON ÜYE SAYISINA ULAŞTIK! Madencilik ödülleri yarılandı. 0.39 olan temel kazım hızı 0.195 π/saat olarak güncellendi.

Uygulama içi transfer önerileri toplandı.

Uygulama ana ekranı üzerinden yayınlanan bir anket ile, topluluktan, yapılan uygulama içi transferler gerçekleştirmek üzere, kendileri dahil toplam 3 aday göstermeleri istendi.

10 Kasım 2019’da yapılan anketin sonuçları belirlendi. Topluluk moderatörleri başta olmak üzere dünya genelinde 400 civarı pilot grup üyesi belirlendi.

https://pi.app alan adı için 10.000 Pi ödendi.
Pi Network çekirdek ekibi (PiCoreTeam) 89199 adlı kullanıcıya 10.000 Pi ödeyerek pi.app alan adını satın aldı.

Hizmet durumu bilgilendirme sayfası yayına alındı.

2.5 milyon üye sayısına ulaştık!

Uygulama genelinde oluşması muhtemelen hatalar giderilirken, bu durumun topluluğa etkisini minimuma indirmek amacıyla hata ayıklama modu geliştirildi ve yayına alındı.

Uygulama 10 bin üye sayısına ulaştı! Madencilik ödülleri yarılandı. 1.57 olan temel kazım hızı 0.79 π/saat olarak güncellendi.

Sohbet kanallarına Konular ve Anketler özellikleri eklendi.
Dil kanallarına özel sıkça sorulan sorular, ilgili kanalın Mods FAQ sekmesine moderatörler tarafından sabitleniyor.

3,5 milyon üye sayısına ulaştık! Her gün 27 bin yeni pidaş!

Pi Network 1. yılında 4 milyon üye sayısı ile projenin ikinci aşaması olan TESTNET’e geçti.

Yol Haritasının 2. aşamasına geçildi.

14 Mart 2019 tarihinde whitepaper yayınlayarak metin ve taslak halinde bir uygulama ile başlayan proje, 1 yıl içinde 4 milyon üyesi ile en hızlı büyüyen blokzincir projesi oldu.

Pi Network blokzincirinin yerel kopyasının barındırılması ve ağdaki diğer düğümlerle paylaşılması ile ağın merkeziyetsizliğini ve işlerliğini sağlayan Pi Node yazılımı yayınlandı. Pc uygulaması ile aynı zamanda mobil uygulamanın temel özelliklerine ve sohbet kanallarına ulaşmak da mümkün.

Güncel versiyonlar (v0.4.5): 
Pc | Mac

Testnet yol haritası ve Node seçim kriterleri açıklandı. İlgili yazımız için buraya tıklayın.

Pi Network üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış uygulamaların yayınlanacağı Pi Apps platformu tanıtıldı.

Node adayları için kurulum detayları yayınladı. GitHub reposuna eklediğimiz Türkçe kılavuz için buraya tıklayın.

PI APPS platformu, ilk uygulaması olan FeverIQ ile yayında! Pi uygulamaları temel olarak üyelerin kişisel verilerini koruyarak pi sunucusu (blokzinciri) ile çift yönlü iletişime geçebilen tüm uygulamaları kapsar. FeverIQ Palo Alto, CA merkezli ENYA adlı bir startupın uygulamasıdır. Üyelerden lokasyon bazlı Covid19 semptom verileri toplayarak yapılan araştırmalara katkı sağlamaktadır. Üyeler FeverIQ uygulaması üzerinde semptom bildirimi yaptığı her gün ödül olarak bir mikro ödeme alır.

Geliştirici ekip Pi Apps platformu, Node yazılımı ve ölçeklenebilirlik hakkında bir güncelleme yayınladı.

Pi2 günü sosyal medya profil çerçeveleri ile kutlandı. Etkinliğe katılan üyelerin paylaşımları bir gönderide toplanarak resmi hesaplardan paylaşıldı.

PI APPS platformu üzerinde topluluk üyeleri ve 3. parti geliştiricilerin Pi ile çalışan uygulamalar geliştirmesini mümkün kılan Pi Yazılım Geliştirme Kiti ve geliştiricilerin uygulamalarını test edebilecekleri sandbox platformu developers.minepi.com adresi üzerinden yayınlandı. Küresel ölçekte Pi ekonomisini geliştirmek üzere atılmış çok büyük bir adım!
Pi Network geliştirici platformuna ulaşmak için buraya tıklayın.

+6 MİLYON ÜYE!

Pi Network’te 3 adet 24 saatlik kazım periyodunu tamamlamış, gerçek hesapların sayısı 6 milyonu aştı! Sürekli olarak büyüyen bu ekosistemi destekleyecek akışkan demokrasi yönetim modeli ve yıl sonuna kadar yapılacak olan çevrimiçi toplantılar hakkında bilgilendirmeler yayınlandı.

Çevrimiçi yapılacak olan Uluslararası Pi Kongresi’ne konuşmacı olarak katılmak isteyen kullanıcılar için başvuru formu yayınlandı.

Çevrimiçi yapılacak olan Uluslarası Pi Kongresi’ne konuşmacı olarak katılmak isteyen kullanıcılar için 2. tur başvuru formu yayınlandı. Algoritmalar, Pi Network ekonomisi, üye sayısı, madenciliğin sonlandırılması, merkeziyetsiz uygulamalar ve Pi’nin kullanım alanları üzerine konuşmacıları barındıran harika bir kongre bizi bekliyor.

Sahte, multi ve bot hesapların sisteme bildirilmesi için üyelerin kendi takımlarında bağımsız olarak kullanabildiği bir raporlama özelliği devreye alındı.
 

 

100 bin kişilik ücretsiz KYC kontenjanı açıldı! Masrafları çekirdek ekip tarafından karşılanan bu kimlik doğrulamalarının hizmet sağlayıcısı YOTI.

Node arayüzündeki aç kapa düğmesinin yalnızca seçim amaçları için farklı cihaz performansı hakkında veri toplayan bir istatistik yükleyicisini açtığı önceki sürümlerden farklı olarak, v0.3.4’teki aynı anahtar artık seçilen adaylar için blok zincirini çalıştıran yükleyiciyi açabilir. Testnet katılımını çok büyük ölçüde arttıracak bu versiyon ile Pi Network artık merkeziyetsiz olarak kendi blokzinciri üzerinde çalışmaya bir adım daha yakın!

+8 MİLYON ÜYE!

Pi Network’te 3 adet 24 saatlik kazım periyodunu tamamlamış, gerçek hesapların sayısı 8 milyonu aştı! Geliştirilen Node yazılımı ve 100 bin KYC kontenjanı hakkında duyurular yapıldı.

Kazanç takımına bazı yeni özellikler eklendi, görsel geliştirmeler yapıldı. Bu güncelleme ile birlikte takımınızdaki sahte hesapları raporlayabilir, takımınızı farklı filtreler ile listeleyebilirsiniz.

Pi Network kongresi için topluluktan video başvurular toplandı. 15-30 Ekim 2020 tarihleri arasında topluluk katılımıyla gerçekleşecek olan kongreye yoğun bir ilgi var.

8 milyon üyenin katılımı ve topluluk konuşmacıları ile bugüne kadar blokzincir proje geliştirme süreçlerinde görülmemiş büyüklükte bir çevrimiçi kongre organize edildi. 5 oturumdan oluşan kongrenin programı şu şekilde gerçekleşecek:

15 Ekim – Konuşmacı Oturumu: Pi node güncellemesi ve gelecek planları
19 Ekim – Panel: Topluluk ve Yönetişim
22 Ekim – Konuşmacı Oturumu: Pi Apps platformu ve üçüncü parti geliştirici demoları
26 Ekim – Panel: Pi Madenciliğinin Geleceği
29 Ekim – Panel: Endüstri

Pi Network’te 3 adet 24 saatlik kazım periyodunu tamamlamış, gerçek hesapların sayısı 9 milyonu geçti. 

FACEBOOK ÜYELERİ GÜVENLİK ÇEMBERİNDE

Artık Facebook kayıtlı üyeler telefon numaralarını Pi hesabıyla eşleştirebiliyorlar. Böylece sistemde telefon numarası kayıtlı olan herkes güvenlik çemberine eklenebilir.

Pi Network üyelerinin ileride uygulama üzerinde biriktirdikleri Pi’ler üzerinde hak talep edebilmeleri için uygulama üzerinde görünen isimlerinin kimliklerinde isim ile aynı olması gerekiyor. Bu sebeple toplulukta gerekli düzeltmelerin yapılabilmesi için mevcut üyelere 3 gün süren bir isim değişikliği hakkı tanınıyor. Yeni üyeler için bu süre 14 gün.

Pi Network mobil uygulaması artık Türkçe!

10 MİLYON ÜYE SAYISINA ULAŞTIK! Madencilik ödülleri yarılandı. 0.195 olan temel kazım hızı 0.0975 π/saat olarak güncellendi.

 

Pi Network 1 yıllık bir geliştirme sürecinin ardından 2021 sonu 2022 başı gibi mainnete (kendi blokzinciri üzerinde çalıştığı ana ağ) geçecek. 10 Milyon üye sayısına ulaşmak ve Testnet’ten > Mainnet’e geçiş ile ilgili yapılan duyuru için lütfen buraya tıklayın.

Pi Cüzdan Duyurusu! Pi Cüzdanları 2021 yılında geliyor. Konu ile ilgili kuruculardan Nicolas Kokkalis’in videosunu Türkçe Altyazı ile izleyebilirsiniz:
Pilot grup üyesi moderatörümüz z365air, yetiscetiner kullanıcı adlı üyeden 20 Pi karşılığında 200 TL değerinde bir Yılbaşı Paketi satın aldı! Gönderi için tıklayın.
Uygulama ana ekran topluluk gönderileri başladı. Bu özellik sayesinde ilerde uygulamanın ana ekranı, tanıtım yapmak insanların kirayalayabileceği ve bu kampanya için ayırdıkları bütçenin uygulamanın ana ekranında bu ve benzeri tanıtımları görmek isteyen Pi üyelerine dağıtıldığı bir İlgi Pazarı olarak faaliyet gösterecek. Çekirdek ekip dışında, topluluk üyeleri tarafından paylaşılan ilk içerik, uygulamanın ana ekranında yayınlandı. İşte Wes Spencer’ın ilgili videosu:

Yeni Pi Uygulaması BRAINSTORM yayınlandı. BrainStorm Üyelerin Pi Apps fikirleri önerebilecekleri, projelere katılabilecekleri ve diğer Öncüleri projelere katılmaları için davet edebilecekleri Pi Apps Platformunda yeni bir uygulama prototipidir. İlgili gönderi için lütfen tıklayın.

2021!

Pi Network uluslararası destek platformları yayına alındı.
WIKI | DESTEK MERKEZI

Pi Network gözetimsiz cüzdanları hazır! Moderatörlerin katılımıyla test aşaması başladı.

BrainStorm uygulaması güncellendi.Yeni versiyonda topluluk proje sunumları için Moderatörler ve çekirdek ekip tarafından gerçekleştirilen bir ön değerlendirme fazı devreye alındı.

3 adet 24 saatlik kazım periyodunu tamamlamış toplam üye sayısı 12 milyonu geçti.

Pi Network’ün yaklaşan 2. yıl dönümü için #PiArt etkinliği düzenlendi. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan bu günü Pi Network ile ilgili sanat çalışmalarını sosyal medya platformlarında paylaşarak kutlayacak.

10 binden fazla aktif Node operatörü ile Pi cüzdanın ilk testlerini yapmak üzere alınan topluluk üyesi başvurularının son günü.

Pi Network ikinci yılında uygulama ana ekranında son gelişmeler hakkında bir duyuru yayınlandı. Cüzdanların ay sonuna kadar yayınlanacağı bildirildi.

Pi Cüzdanı tüm Öncüler için Pi Node Masaüstü yazılımı aracılığıyla kullanılabilecek şekilde devreye alındı. Bir Pi Cüzdan oluşturmak için herkes Node masaüstü yazılımını node.minepi.com adresinden indirebilir, masaüstü yazılımını bilgisayarına yükleyebilir ve yan menüsünde bulunan cüzdana erişebilir.Pi Community Company tarafından yayınlanan, cüzdan entegrasyonu olan Pi Browser tarayıcısı uygulama mağazalarında yayında. Bu tarayıcı cüzdan işlevlerini yerine getirmekle kalmaz, aynı zamanda .pi uzantılı Pi Network yerel adreslerinin görüntülenmesini sağlar, uygulama geliştiricileri için basit bir arayüz sağlayarak web uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırır.

İlerde kimlik doğrulama uygulaması ve topluluk üyeleri tarafından geliştirilen yazılım ve uygulamalar bu tarayıcı üzerinden erişilebilen web aplikasyonları olarak yayınlanacak.

Pi Network çekirdek ekibi tarafından çalıştırılan Telegram Resmi Duyuru Kanalı @piannouncements yayınlandı! İşte ilk gönderi:

2. Çeyrek Planı yayınlandı

Testnet ile entegrasyon: Bu, üçüncü parti Pi uygulamalarının Pi Cüzdanlarını aramasını ve işlemleri Pi Testnet’e göndermesini sağlayacaktır. Mainnete geçtiğimizde, bu süreç de Mainnet’e bağlanacak ve böylece üyelerin Pi uygulamalarında Pi harcamasına izin verecektir.

Pi Tarayıcı ile Entegrasyon: Tarayıcı lansmanında belirtildiği gibi, Pi Tarayıcı, yeni yardımcı programlar platformunun daha açık bir arayüzüdür.

Yeni geliştirici portalı: Pi uygulamalarının üçüncü parti geliştiricileri, buradaki belirli kaynakları kullanmak için başvurabilir ve yetkilendirme talep edebilir.

Ekosistem uygulamaları oluşturmak ve dağıtmak için standartlaştırılmış ortam: Bu, ekosistem uygulama geliştiricilerinin uygulamalarını Pi sunucularında konuşlandırmada çok fazla karmaşıklığa ihtiyaç duymayacak ve milyonlarca üyeye ölçeklenecek şekilde geliştirmelerine olanak tanıyacak.

Moderatör İçerikleri Serisi eğitim videosu – Dolandırıcılıklardan korunun!

Pi Network Hackathon etkinliği başladı! 15 ağustosa kadar sürecek olan Hackathon bünyesinde Pi üyeleri Pi Network ağının ekonomik temellerini oluşturacak yazılım ve uygulamaları geliştirmek üzere toplamda 100 bin dolar + 100 bin Pi ödüllü bu etkinlikte yarışıyor.

 

Yeni Tarihler:

• 15 Ağustos – Uzatılmış yarı dönem ilerleme raporu teslim tarihi

• 5 Eylül – Hackathon geliştirme süreci sonu final raporu son teslim tarihi

• 13-17 Eylül – Topluluk değerlendirmesi

• 30 Eylül – Kazananların duyurulması

3 adet 24 saatlik kazım periyodunu tamamlamış toplam üye sayısı 23 milyonu geçti!

Pi Türkiye olarak Pi Network Hackathon’daki projemiz olan SWANSLATE için yarı dönem ilerleme raporumuzu paylaştık. İngilizce Orijinal versiyon için buraya tıklayın.
Pi Türkiye olarak Pi Network Hackathon’daki projemiz olan SWANSLATE için final sunumumuzu paylaştık. Destekleyen herkese çok teşekkürler! ♥

Hackathon etkinliğinin kazananları belirlendi!

Ekosistem uygulamalarında birincilik PiCare uygulamasının olurken ikinci sırayı World of Pi Championships aldı. Bizim de Swanslate ile dahil olduğumuz bu kategorideki diğer uygulamalar kategori için yeterlilik kriterlerini karşılayamadığı için elenmek durumunda kaldı.

Bu kategorideki tek mansiyon ödülü ise Pi Games from Latin America uygulamasına verildi.

İş modeli olan uygulamalar kategorisinde birinci Pi Workforce Pool uygulaması olurken ikinci sırayı Pi Chain Mall ve üçüncü sırayı ise Watugot uygulaması aldı.

Bu kategorinin mansiyon ödülleri ise:
Pi Game Platform
Pi Barter Mall
PitoGo Travelers Handy Platform ve
Pi Webinars uygulamalarına verildi.

Özellikle ekosistem uygulamalarındaki bu eksiklikten doğan dağıtılamayacak olan ödüller önümüzdeki aylarda gelecek olan geliştirici programlarını desteklemek üzere kullanılacak.

İki kategoride de;
#1: 20.000 $ + 20.000 Pi
#2: 10.000 $ + 10.000 Pi
#3: 5.000 $ + 5.000 Pi
Mansiyon ödülleri: 1.000 $ + 1.000 Pi

Pi Network kendi KYC çözümü için bir pilot program yayınladı.

Her ülkeden 100 kişi ile ufak bir kyc testi yaparak bu uygulamayı topluluğa ölçeklemek üzere veri toplayıp kimlik doğrulama sistemlerini test ediyor.

Türkiye için geçerli 100 kişilik kontenjan KYC Pilot programının yayınlanmasını takip eden birkaç dakika içinde doldu. Pilot program dahilinde KYC yapan üyelerin yine bu program dahilinde onayları 1 aya kadar sürebilir. Pilot programa yetişemeyenler ise üzülmesin. Program dahilinde gerekli gelişmeler yapıldıktan sonra kimlik doğrulama sistemi topluluk geneline açılacak.

Detaylı bilgilendirme için ilgili duyuruyu buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

2021 Ekim ayı için yayınlanan geliştirme raporunu okumak için lütfen buraya tıklayın.

 

Profile eklenen İsim değişikliği başvurusu ile artık isminde yazım hatası yapan, yasal yollarla adında değişiklikler meydana gelen kullanıcılar isim değişikliği talebinde bulunabilecek. Talepler kimlik doğrulama başvurusu ile birlikte işlenecek. Sonuçları ise yine KYC sonuçları ile birlikte yayınlanacak.

3 adet 24 saatlik kazım periyodunu tamamlayan toplam üye sayısı 29 milyonu aştı!

Nicolas: Başlangıç test grubu sayesinde KYC ile ilgili çok değerli geridönüşler elde ettik. Geliştirilmiş versiyon ile çok daha önemli olan; Avrupa Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uygunluk, küçükler için özel kanunlar, kullanıcı verilerinin akış güvenliği gibi pek çok konuda aşama kaydetmek için çalışıyoruz. Aynı zamanda halihazırda KYC yapmış üyelerin diğer kullanıcıların gerçek insan olduklarını (dikkatlice bazı alanları gizlenmiş kimlik belgeleri ve yapay zeka desteği ile) doğrulayacakları “Doğrulayıcı Versiyonunu” kullanıma sokmayı planlıyoruz.

Mainnet geçişine hazırlanmak üzere siz değerli üyelerimize mevcut değişiklikleri anlamanız, sorular sormanız ve dilediğiniz yapılandırma ayarlarını önceden seçmeniz için zaman tanıyan, Mainnet ile ilgili bazı mobil uygulama özelliklerini yayınlıyoruz.


İlgili gönderi:


Kilitleme Seçenekleri ve Mainnet Kontrol Listesi uygulama ana ekran duyurusu ile yayında. Mainnet kontrol listesi ilk 4 madde için hazırladığımız videoyu takip ederek siz de ana ağ geçişine hazır olabilirsiniz:

Pi Network’ün iki aşamalı mainnet geçişini ele alan Güncellenmiş Yol Haritası Pi Türkiye websitesinde yayında! 

Makale 

Toplu bir KYC mi olacak yoksa gruplar halinde yayılmaya devam mı edecek?
✔️ Sistemi toplu KYC’ye göre ölçeklendirebilmek için geliştirmek amacıyla başlangıçta küçük gruplar ve sonra toplu KYC. Son zamanlarda; test etme, hata ayıklama, algoritma ve performans iyileştirme amaçlarıyla KYC belgelerinin yüklenmesi için Pi Browser’daki kyc.pi uygulamasında küçük gruplara kontenjan açıyoruz. Örneğin, KYC uygulamasının canlılık kontrolleri ve belge redaksiyon önizlemesini içeren yeni bir sürümünü ülke başına 50 kişiye daha sunduk. Toplu KYC başlayana kadar yakında daha fazla gruba açılacak. Ağın önemli bir süreci ve üyelerin önemli verileriyle ilgilendiğinden, KYC uygulamasının geliştirilmesine ekstra dikkat ve iyileştirmeler için yinelemeler uygulanmaktadır. İyileştirmeler ve ölçeklenebilirlik tamamlandıktan sonra, üyeler KYC belgelerini göndermek için kyc.pi uygulamasına gidebilecektir.

KYC yaygın olarak kullanılabilir olduğunda üyeler bilgilendirilecek mi?
✔️ Evet. Duyurumuzda bilgilendirilecekler ve ayrıca kazanç takımı üyeleri tarafından da bilgilendirilebilirler. Pi Network üyeleri, Kazanç takımındaki ve Güvenlik Çemberindeki kişilere KYC doğrulaması yapmalarını istemek için bir bildirim gönderebilecek. Çekirdek Ekip ayrıca kullanıcılara KYC belgelerini yüklemelerini hatırlatacak duyurular yayınlayacaktır.

KYC belgelerini gönderen üyeler için Pi bakiyeleri Mainnet cüzdanlarına ne zaman aktarılacak?
✔️ Yalnızca belgeleri göndermek (ör. KYC pilot katılımcıları) veya gönderilen belgelerdeki kişi olarak kimliği doğrulanmış olmak (ör. Yoti üzerinden KYC onayı olanlar), Pi KYC sürecinin yalnızca bir parçasıdır. İsim eşleştirme, Pi’nin hizmet koşulları ve politikalarının ihlalleri ve yasalara uygunluk doğrulaması gibi ek kontrollerin yapılması gerekecek ve bunların tümü Pi KYC sürecini oluşturacaktır. Genel olarak, bir Pioneer KYC belgelerini gönderdikten sonra, kişinin kimliğinin doğrulanmasını ve Pi Network’ün Hizmet Şartlarına uygunluğunu içeren bir doğrulama sürecinden geçmesi gerekecektir. Bu doğrulama sürecini geçen üyeler için Pi bakiyeleri aktarılabilir hale gelecek ve düzenli gruplar halinde Mainnet cüzdanlarına aktarılacaktır.

Üyelerin KYC belgelerini gönderdikten sonra onay için ne kadar beklemesi gerekecek?
✔️ İşlem süresi birkaç faktöre bağlı olarak değişebilir. Pilot KYC uygulamasına Pi Tarayıcı üzerinden katılan üyeler, yakında yayınlanacak olan insan doğrulayıcı işlevi devreye girdikten sonra ilk işlenecek olanlar olacaktır. Pilot KYC’ye sürecinin amacı, yalnızca üyelerin onay alması değil, aynı zamanda KYC uygulamasının kendisini geliştirmektir. Doğrulayıcılar KYC uygulamasındaki başvuruları doğrulayabildiğinde, uygulamanın gelişimi ülke başına güvenilir doğrulayıcıların mevcudiyetine bağlı olarak birkaç günden birkaç haftaya kadar değişen sürelerde olacaktır. Bu nedenle, doğrulayıcı portalı açıldıktan sonra iş gücüne katılmak ve ülkelerindeki üyeleri doğrulamaya yardımcı olmak için topluluğun yeterli sayıda doğrulayıcıya sahip olmasını motive etmek önemlidir. Bir Pioneer, bir ad güncelleme itirazı yapmışsa, daha uzun süre gerekebilir.
KYC sonuçları ayrıca adınızın Pi Hesabınızla eşleşmesine, hükümet kara para aklama (AML) ve terörle mücadele yaptırım listesine karşı taramaya ve hesabın bir komut dosyası oluşturma veya politika ihlali geçmişine sahip olup olmamasına da bağlı olacaktır.

Kullanıcılar KYC’yi geçip geçmedikleri konusunda nasıl bilgilendirilecek?
✔️ Kullanıcılar; KYC durumlarını, belgeleri gönderdikleri Pi Browser üzerindeki Pi KYC uygulamasından kontrol edebilir.

2021 Kasım ve Aralık ayları için yayınlanan geliştirme raporunu okumak için lütfen buraya tıklayın.

Pi Kyc Demo videosu Kyc başvurularının nasıl yapıldığını ve bu başvuruların yerel doğrulayıcılar tarafından nasıl işlendiğini ele alıyor. Duyurunun tamamı için buraya tıklayın.

Video

Token Modeli ve Mainnet Madencilik Mekanizması makalesi Pi Türkiye web sitesinde yayınlandı.

Link

Bugün Pi ağı, gelecekteki madencilik ödülleri için arz sınırlarını öngören ödül verme formülünün ilk versiyonunu yürürlüğe koydu. Temel madencilik hızı sonuç olarak düştü ve bundan sonra formüle göre aylık olarak ayarlanacak.

Kullanıcılar, yeni madencilik mekanizması 14 Mart’ta yürürlüğe girdiğinde madencilik hızlarını artırabilir.

Makalenin tamamı için buraya tıklayın.

14 Mart 2022 Pi Network 3. yılı #PiDay2022 etiketiyle sosyal medyada kutlandı.

Bugün ayrıca, mainnet madencilik modelinde de belirtildiği üzere kilit taahhütleri, uygulama kullanım, node bonusları yeni madencilik mekanizmasına tanımlandı ve ağ genelinde kazım hızlarına yansıdı. 

Pi Network KYC çözümünü topluluk geneline kademeli olarak yayınlamaya başladı. Artık yeni bir kazım periyodu başlatmak üzere uygulamaya geldiğinizde, sistem tarafından KYC yapmak üzere bir davet alabilir ve kimliğinizi doğrulayabilirsiniz. Şu an sınırlı sayıda ve rastgele olarak dağıtılan kyc davetlerinin sayı ve sıklığı, sistemde yerel doğrulayıcı sayısının arttığı oranda artacak.