KYC

Pi Network Türkiye Websitesi

KYC Nedir?

KYC – “Know Your Customer” – “Müşterini Tanı” demektir. Temel olarak kullanıcının gerçek bir kişi olduğunu ispatlamak, finans kuruluşlarınca ise ihtiyaçlar doğrultusunda hem kullanıcının resmi kurumlarla ilişkisinin hem de yatırım eğilimlerinin anlaşılması için alınan bir form türüdür. Bugün kullandığımız neredeyse tüm kriptopara borsaları bizden bu doğrulamayı ister.

Pi Network ise bu doğrulamayı sistem üzerinde yalnızca gerçek kişilerin, gerçek hesaplarla ürettiği gerçek bakiyelerin kalacağını garanti etmek üzere alıyor. Şu an KYC hizmet sağlayıcısı olarak Electroneum’un da transfer limitlerini düzenlemek üzere tercih ettiği YOTI kullanılıyor. YOTI uygulamasını telefonunuza indirerek oluşturacağınız bir YOTI ID, Pi uygulama içi transferlere geçiş için gerekli tüm bilgileri sağlayacaktır.

KYC henüz topluluk genelinde açılmış değil. Şimdiye kadar uygulama içi transfer yapmak üzere yetkilendirilmiş pilot grup üyelerinden KYC doğrulaması alındı. Bu kişiler Pi üzerinden iletişime geçtiği diğer kullanıcılarla Pi kullanarak ürün/hizmet alışverişi yapabiliyor.


KYC bizi nasıl etkileyecek? Neden bu doğrulamayı yapmalıyız?

Uygulamada 2 farklı bakiye var. Bunlardan ilki tüm ekranlarda en üstte gördüğünüz, kazım yaptığınız sürece artan toplam Pi bakiyeniz, diğeri ise KYC tamamlayarak ulaşabildiğiniz transfer sayfasındaki kullanılabilir bakiyenizdir. Toplam Pi bakiyeniz bugüne kadar yaptığınız tüm mobil madencilik periyotlarında, tüm çember üyelerinizden, davetçinizden ve referanslarınızdan kazandığınız Pi bakiyesidir. Kullanılabilir bakiye ise bugüne kadar tüm ek kaynaklar hariç, çember desteği olmaksızın temel kazım hızı ile kendi başınıza ürettiğiniz bakiye ile başlar. Çember ve takım üyeleriniz KYC verdikçe size kazandırdıkları Pi miktarı kullanılabilir bakiyenize eklenir.