Pi Network Token Modeli ve Madencilik Mekanizması

Giriş

Pi Mainnet şu anda yayında ve Mainnet blokzincirinin harici bağlantıları yasaklamak için güvenlik duvarı ile korunduğu, ancak kapalı ağ içinde eşler arası transferlere (üye-üye ve üye-uygulama) izin verdiği Mainnet’in Kapalı Ağ aşaması başlıyor. Mainnet, Pi Block Explorer’da görüntülenebilir. Pi cüzdan artık hem Testnet hem de Mainnet bakiyelerini gösterebilir, ancak şu anda herkesin Mainnet’teki bakiyesi 0’dır. Daha fazla üye KYC’yi geçtikçe, bakiyelerini Mainnet’e aktarabilecekler. KYC çözümü, üyelerin kimliğini doğrulamaya ve kimlik doğrulayıcıları belirlemeye başlamak için yakında geliyor.

Pi Network’ün ICO veya herhangi bir şekilde kitle fonlaması ile Pi satışı gerçekleştirmeyeceğini unutmayın. Bu nedenle, bir satış veya listeleme yapmak için Pi Network’ü veya kurucularını taklit eden herhangi bir taraf yasa dışı ve sahtedir. Pi’nin üyelere satışı yetkisizdir ve Pi Çekirdek Ekibi ile hiçbir ilişkisi yoktur. Kullanıcılar herhangi bir dolandırıcılığa karşı dikkatli olmalı ve katılmamalıdır. Pi, mobil uygulamamız aracılığıyla ekosisteme katkıda bulunarak ücretsiz kazanılıyor. Ayrıca, herhangi bir kazanılmış Pi yalnızca resmi Pi Uygulamasının içinden Mainnet panosu aracılığıyla talep edilebilir ve ardından Pi cüzdanınıza aktarılabilir. Kullanıcılardan başka yollarla Pi talep etmelerini isteyen herhangi bir web sitesi sahtedir.

Aşağıda, Pi Whitepaper’ın Pi arzı ve madencilik bölümlerinin yeni taslağı bulunmaktadır. Madencilik, Mainnet aşamasında devam edecek, ancak sınırlı arz nedeniyle dinamik olarak ayarlanan bir madencilik hızı ile. Daha fazla ayrıntı için, arz  ve madenciliğin Mainnet’ten önce nasıl çalıştığını ve Mainnet’te nasıl ve neden değişeceklerini açıklayan yeni Pi Whitepaper bölümlerini okuyun. Ayrıca daha önce yayınlanmış Yol Haritası bölümünü referans olması için altta tutacağız. Açık Ağ başlayana kadar web sitemizdeki resmi whitepaper’ı güncellemeden önce görüşlerinizi bekliyoruz.

Yeni madencilik mekanizması, daha fazla insan KYC’yi geçip Mainnet’e geçiş yapana kadar yürürlüğe girmeyecek. Bundan önce, tüm kullanıcılar Mainnet öncesi mekanizmada madencilik yapmaya devam edecek. Önümüzdeki günlerde, yeni madencilik mekanizması simülasyonunu varsayılan ayarlar ile görüntülemeniz ve kilitleme ayarınızı kalibre etmenize yardımcı olması için yeni madencilik arayüzünün bir önizlemesini yayınlayacağız. Simülasyonlar ve kalibrasyonlar yapıldıktan ve yeterli sayıda üye Mainnet’e taşındıktan sonra, yeni Mainnet madencilik mekanizması devreye girecek ve ana ekranda duyurulacak.

Token Modeli ve Madencilik

İyi düşünülmüş, sağlam bir token tasarımı, bir kripto para birimi ağının başarısı için kritik öneme sahiptir. Token tasarımı; ağ oluşumunu ve büyümesini başlatan, ürün/hizmete dayalı bir ekosistem oluşturan ve böyle bir sistemin temeli olan kripto para birimini destekleyen teşvikleri yaratma potansiyeline sahiptir. Bir ağın teşvik ettiği şey, o ağın neye ihtiyacı olduğu hakkında çok şey söyler – örneğin, ağ büyümesi veya işlev temelli hizmet oluşturma, yalnızca bir değer deposu veya yerel kripto ekosistemi için bir değişim aracı.

Bu bölüm, Pi arzını ve üyelerin ağın farklı aşamalarında Pi’yi nasıl çıkarabileceklerini ve ağı inşa etmek ve büyütmek ve ürün/hizmetleri ve talebi teşvik etmek de dahil olmak üzere farklı madencilik mekanizmalarının altında yatan tasarım mantığını kapsar. Pi’nin kendi blok zincirinde çalışan birinci katman kripto para birimi olduğunu ve buna “token” dendiğini unutmayın.

Pi Arzı

Pi Network’ün vizyonu, dünyanın en geniş ölçüde kullanılan kriptoparası Pi ile çalışan, dünyanın en kapsayıcı eşler arası ekonomisini ve çevrimiçi tecrübesini yaratmaktır. Bu vizyona ulaşmak bağlamında, ağı büyütürken ve Pi’yi yaygın olarak ulaşılabilir hale getirirken, blokzincirin güvenliğini ve Pi’nin kıtlığını sağlamak önem arz etmektedir. Bu hedefler her zaman token arz modeline ve madencilik tasarımına rehberlik etmiş olsa da, temel ayrım; Mainnet öncesi aşamaların ağ büyümesini yönetmeye ve Pi’nin yaygın bir şekilde dağıtılmasına odaklanırken, Mainnet’in, Pi arzını sabitlerken, daha çeşitli formlarda üye katkılarını ödüllendirmeye odaklanacak olmasıdır.

Mainnet Öncesi Arz

İlk aşamalarda, Pi Network’ün odak noktası ağı büyütmek ve güvence altına almaktı. Kritik bir katılımcı kitlesi oluşturmak, herhangi bir ağ ve ekosistem için çok önemlidir. Pi’yi dünyanın en yaygın kullanılan kriptopara birimi yapma vizyonundan hareketle, büyümeye odaklanmaya Pi’yi dağıtmak ve küresel olarak erişilebilir kılmak da eklendi. Pi’nin mutabakat algoritması, bireysel üyelerin güvenlik çemberlerinden toplanan küresel bir güven grafiğine dayanır. Bu nedenle, bireysel güvenlik çemberleri oluşturmayı teşvik etmek çok önemliydi. Bu, Mainnet’ten önce açıkça sınırlandırılmayan, madencilik ödülleri olarak sunulan bir token arzı anlamına geliyordu.

Aynı zamanda, belirli bir Pi kıtlığını korumak önemliydi. Madencilik bölümünde açıklandığı gibi, ağ boyutu her 10 kat büyüdüğünde (Ç.N.: üye sayısı 10 katına ulaştığında) madencilik hızının yarıya indiği bir madencilik mekanizması benimsedi ve bu, 3 günlük kazım periyodunu tamamlamış üye sayısı belli kilometre taşlarına ulaştığında bir dizi yarıya inme olayıyla sonuçlandı. Bu modele dayalı bir sonraki yarılanma olayı, 3 günlük kazım periyodunu tamamlamış üye sayısı 100 milyon zaman olacaktır. Şu anda, bu sayı 30 milyonun üzerindedir.. Ayrıca,ağ henüz belirlenmemiş olan belirli bir büyüklüğe ulaşması durumunda tüm madenciliği tamamen durdurma seçeneğini de saklı tutuyor. Pi arzını sınırlama seçeneği Mainnet’ten önce uygulanmadı, bu nedenle toplam arz sınırsız kaldı.

Erişilebilirlik, büyüme ve güvenliğe göre uyarlanmış bir madencilik mekanizmasına sahip Mainnet öncesi arz modeli, birbirine bağlı milyonlarca Güvenlik Çemberi ile 3 günlük kazım periyodunu tamamlamış 30 milyondan fazla üyeden oluşan bir topluluğa ulaşmayı sağladı.Bir cep telefonunda basit ve erişilebilir şekilde Pi madenciliği yapmak, sermaye, bilgi veya teknoloji eksikliği nedeniyle kripto devriminin dışında kalan nüfuslar da dahil olmak üzere tokenlerin  dünya çapında yaygın bir şekilde dağıtılmasına yardımcı oldu. Bunu yaparken ağ, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde görülen aşırı servet konsantrasyonundan kaçınarak, kendisini fayda yaratma için yeterince büyük miktarda katılımcı ve işlemle gerçek bir eşler arası merkezi olmayan ekosistem olmaya hazırlanıyor.

Mainnet Arzı

Yukarıdaki bu dağıtım, Pi Network’ün ICO için herhangi bir payı olmadığını ve Pi’nin herhangi bir türde kitle fonlaması satışı gerçekleştirmeyeceğini göstermektedir. Bu nedenle, bir satış veya listeleme yapmak için Pi Network’ün veya kurucularının kimliğine bürünülmesi yasa dışı, yetkisiz ve sahtedir. Bu taklitçilerin Pi Core Team ile hiçbir ilişkisi yoktur. Pi Network üyeleri herhangi bir dolandırıcılığa karşı dikkatli olmalı ve bu platformlara katılmamalıdır. Pi, ekosisteme katkıda bulunarak ücretsiz olarak kazanılabilir. Ayrıca, tüm birikmiş Pi bakiyesi, yalnızca Mainnet panosu aracılığıyla Pi Uygulamasının içinden talep edilebilir ve ardından Pi cüzdanınıza aktarılabilir. Üyelerden başka yollarla Pi talep etmelerini isteyen herhangi bir web sitesi sahtedir.

Topluluk arzının %80’i ayrıca şu bölümlere ayrılacaktır: %65’i geçmiş ve gelecekteki tüm Pioneer madencilik ödülleri için tahsis edilecek, %10’u topluluk organizasyonunu desteklemek ve gelecekte kar amacı gütmeyen organizasyon olacak olan Pi Vakfı tarafından yönetilecek ekosistemin inşası için tutulacak, ve %5’i Pi ekosistemindeki üyelere ve geliştiricilere likidite sağlamak için likidite havuzuna ayrılacaktır. Aşağıdaki tablo topluluk arzının dağıtımını göstermektedir:

Topluluk Arzı

Pi Topluluk Arzı Dağıtımı (Toplam 80 Milyar Pi üzerinden)

Mainnet Öncesi Madencilik Ödülleri

20 milyar Pi (yaklaşık)

Mainnet Madencilik Ödülleri

45 milyar Pi (yaklaşık)

Likidite Havuzu fonu

5 milyar Pi

Vakıf fonu (Teşvikler, Topluluk organizasyonları, vb.)

10 milyar Pi

Hem geçmiş hem de gelecekteki olmak üzere tüm madencilik ödülleri için 65 Milyar Pi tahsis edilecek. Geçmişteki madencilik ödülleri için, şimdiye kadar (Mainnet’ten önce) tüm üyeler tarafından çıkarılan tüm Pi’lerin kaba toplamı yaklaşık 30 Milyar Pi’dir. Ancak, sahte hesaplar tarafından kazanılan Pi’yi çıkardıktan sonra ve KYC’nin hızına ve katılımına bağlı olarak, Mainnet’in başlangıcında Mainnet öncesi dağıtılan Pi’nin 10 ila 20 Milyar arasında olduğu tahmini yapılabilir. Madencilik ödülleri için 65 milyar Pi arzında kalan miktar, kavramsal yıllık arz limitleri ile yeni Mainnet madencilik mekanizması aracılığıyla üyelere dağıtılacak.

Bu tür yıllık arz limitleri, azalan bir formüle göre belirlenecektir. Yıllık limit; kilitlenme oranı ve o sırada ağın kalan kaynağı gibi faktörlere bağlı olarak, gün veya daha da küçük bir zaman dilimi için dinamik bir şekilde hesaplanabilir. Küçük zaman dönemlerine dayanan bu tür arz limitleri hesaplaması, zaman içinde daha iyi ve daha düzgün bir dağıtım eğrisinin elde edilmesine yardımcı olur. Buradaki basitlik adına, zaman döneminin yıllık olduğunu varsayalım. Azalan formül, yeni Mainnet madenciliğinin ilk yılı için yıllık arz limitinin ikinci yıldan, ikinci yılın üçüncü yıldan daha yüksek olacağı ve bu şekilde devam edeceği anlamına gelir. Kaç üyenin KYC doğrulamasını tamamladığını ve çıkardıkları Pi’nin ne kadarını Mainnet’e aktardıklarını gördükten sonra, yıllık azalan formül ve tüm bu sayılar Mainnet’in Açık Ağ döneminin başlamasına yakın bir zamanda kesinleşecek.

Üyeler, Mainnet’te ağın büyümesine ve güvenliğine yaptıkları sürekli katkılardan dolayı ödüllendirilecekler. Madencilik bölümünde açıklandığı gibi, ağın uygulama kullanımı, düğüm işlemi ve Pi kilitlenmesi ile ilgili daha çeşitli ve derinlemesine katkılara ihtiyacı olduğu için öncü üyelerin ödülleri daha da çeşitlendirilecektir. Mainnet öncesi üyeler, ağın büyümesini ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için ağa katılan yeni üyelerle birlikte Pi’ye katkıda bulunmaya ve Mainnet madencilik ödüllerinden faydalanmaya devam edecek.

10 Milyar Pi, topluluk organizasyonları ve gelecekte kar amacı gütmeyen vakıf tarafından yönetilecek ekosistemin inşası için ayrılacaktır. Merkeziyetsiz ağların veya kripto para birimlerinin çoğu, merkeziyetsiz olmalarına rağmen, topluluğu organize etmek ve ekosistemin gelecekteki yönünü belirlemek için hala bir organizasyona ihtiyaç duyar, örneğin Ethereum ve Stellar. Gelecekteki Pi vakfı;
(1) geliştirici toplantıları, küresel çevrimiçi etkinlikler ve yerel topluluk toplantıları gibi topluluk etkinlikleri düzenleyecek ve sponsorluk yapacak,
(2) gönüllüler ve komite üyeleri organize edecek ve kendilerini topluluk ve ekosistem oluşturmaya adamış tam zamanlı çalışanlara ödeme yapacak,
(3) topluluktan görüş ve geri bildirim toplayacak,
(4) gelecekteki topluluk oylamalarını düzenleyecek,
(5) marka oluşturacak ve ağın itibarını koruyacak,
(6) hükümetler, geleneksel bankalar ve geleneksel işletmeler dahil olmak üzere diğer ticari kuruluşlarla etkileşim kurmak için ağı temsil edecek,
(7) Pi topluluğu ve ekosisteminin daha iyi olması için gerekli sorumlulukları yerine getirecektir.

Ayrıca, ürün ve hizmete dayalı bir Pi ekosistemi oluşturmak için, topluluk geliştiricilerini hibe, kuluçka, ortaklık vb. şekillerde desteklemek amacıyla vakıf tarafından çeşitli topluluk geliştirici programları tasarlanacak, oluşturulacak ve yürütülecektir.

Öncüler ve Pi uygulama geliştiricileri de dahil olmak üzere herhangi bir ekosistem katılımcısına likidite sağlamak için likidite havuzlarına 5 milyar Pi ayrılacak. Likidite, bir ekosistemin yaşayabilir, aktif ve sağlıklı olmasının anahtarıdır. İşletmeler veya bireyler ekosistem faaliyetlerine (örneğin, Pi’de mal ve hizmet satarak ve alarak) katılmak istiyorlarsa, Pi’ye zamanında erişimleri olmalıdır. Likidite olmadan, ekosistem sağlıklı bir Pi akışına sahip olmayacak, bu da hizmetlerin oluşturulmasına zarar verecektir.

Yol Haritası bölümünde tartışıldığı gibi, Mainnet’in Kapalı Ağ döneminin bir yararı, eğer varsa erken Mainnet sonuçlarına dayalı olarak token modelinde kalibrasyonlara izin vermesidir. Bu nedenle, token modeli, Açık Ağ dönemi başlamadan önce ince ayara tabidir. Ayrıca gelecekte ağın ve ekosistemin sağlığı için 100 Milyar Pi’nin dağıtımının tamamlanmasından sonra herhangi bir enflasyona ihtiyaç olup olmadığı gibi sorularla karşı karşıya kalınabilir. Enflasyon, daha fazla madencilik ödülü yoluyla katkıları daha da teşvik etmek, kazalar veya ölüm nedeniyle dolaşımdaki Pi kaybını telafi etmek, daha fazla likidite sağlamak, kullanımı ve fayda yaratmayı engelleyen istiflemeyi azaltmak vb. için gerekli olabilir. O zaman, vakıf ve bu konularda uzmanlaşmış komiteler, merkezi olmayan bir şekilde konuyla ilgili bir sonuca varmak için toplumu organize edecek ve yönlendirecektir.

Madencilik Mekanizması

Pi Network’ün madencilik mekanizması, Öncülerin ağın büyümesine, dağıtımına ve güvenliğine katkıda bulunmasına ve meritokratik şekilde ödüllendirilmesine izin veriyor. Mainnet öncesi madencilik mekanizması, ağın etkileyici bir büyüme olarak 3 günlük kazım periyodunu tamamlamış 30 milyondan fazla üye, geniş çapta dağıtılmış bir para birimi ve Testnet elde etmesine ve Pi blok zincirinin fikir birliği algoritmasını besleyecek Güvenlik Çemberlerinden oluşan bir güven grafiğine ulaşmasına yardımcı oldu.

İleriye dönük Mainnet aşamasına bakıldığında, Pi Network, büyümesini ve kapsayıcılığını büyütmeyi sürdürürken, gerçek bir ekonomi olmak için üyelerin tamamından gelecek çok çeşitli katkılara ihtiyaç duyuyor. Ana ağ aşamasında, büyüme, kapsayıcılık ve güvenliğin yanı sıra merkeziyetsizlik, işlevler, istikrar ve uzun ömür elde etmek istiyoruz. Bu hedeflere ancak ağdaki tüm Öncüler birlikte çalışırsa ulaşılabilir. Bu nedenle, yeni Pi madenciliği mekanizması, tüm Öncüleri aynı meritokratik ilkeye dayalı olarak ağa çeşitli şekillerde katkıda bulunmaya teşvik ederek bu hedeflere ulaşmak için tasarlanmıştır. Aşağıda, önce Mainnet öncesi madencilik formülünü, ardından Mainnet formülündeki değişiklikleri açıklıyoruz.

Mainnet Öncesi Formül

Mainnet öncesi madencilik formülü, bir öncünün saatlik madencilik oranının liyakata göre belirlendiğini gösterir. Aktif olarak madencilik yapan Öncüler, en azından minimum bir oran aldı (öncü rolünden gelen kazım hızı) ve ağın güvenliğine ve büyümesine katkılarından dolayı ayrıca ödüllendirildi (Güvenlik Çemberi ve dolayısıyla Katkıcı rolü de dahil olmak üzere temel kazım hızı + Elçi rolü için referanslardan elde edilen kazım hızı) Aşağıdaki formül, üyelerin saatlik Pi kazım hızını belirledi:

 

     M = I(B,S) + E(I), 

          M toplam Öncü kazım hızını, 
          I Bireysel Öncü temel kazım hızını, 
          B Ağ genelinde temel kazım hızını, 
          S Güvenlik Çemberi ödülünü (bu ödül geçerli güvenlik çemberi bağlantılarıyla oluşan Bireysel Öncü Temel Kazım Hızı’nın bileşenidir) ve
          E Aktif Kazanç takımı üyelerinden elde edilen Kazan takımı ödülünü ifade eder.

 

Ağ geneli temel kazım hızı olan “B” 3.1415926 Pi/h olarak başladı ve 1000 öncüden başlamak üzere, Katkıcı Öncülerin sayısı 10’un her yeni kuvvetine ulaştığında yarılandı. Alttaki tabloda görüldüğü üzere 5 adet yarılanma gerçekleşti.

Katkıcı Öncüler Kilometre Taşı

<1,000

1,000

10,000

100,000

1,000,000

10,000,000

B değeri (Pi/hr cinsinden, virgülden sonra 2 basamağa yuvarlanmış)

3.14

1.57

0.78

0.39

0.19

0.10

%100 Güvenlik Çemberi ile I değeri (Pi/hr cinsinden, virgülden sonra 2 basamağa yuvarlanmış)

6.28

3.14

1.57

0.78

0.39

0.19

Burada, I(B,S) = B + S(B)

S(B) = 0.2 • min(Sc,5) • B,
Sc geçerli güvenlik çemberi bağlantılarını ifade eder.
E(I) = Ec • I(B,S) • 0.25,
Ec, aynı anda madencilik yapan aktif Kazanç Takımı üyelerinin sayısıdır.

Madencilik formülü B üzerinden şu şekilde de ifade edilebilir: 
M = I(B,S) + E(I)
M = [B + S(B)] + [Ec • I(B,S) • 0.25], veya
M = [B + {0.2 • min(Sc,5) • B}] + [Ec • 0.25 • {B + {0.2 • min(Sc,5) • B}}], veya
M = B • [1 + {0.2 • min(Sc,5)} + {Ec • 0.25 • {1 + 0.2 • min(Sc,5)}}], veya
M = B • [(1 + Ec • 0.25) • {1 + 0.2 • min(Sc,5)}]

Mainnet Öncesi Ağ Geneli Temel Kazım Hızı

Her aktif Öncü, en azından sistem çapında temel madencilik oranını (B) aldı. Yani, yukarıdaki madencilik formülünde Sc = 0 ve Ec = 0 ise, M = B. Her durumda, toplam öncü madencilik oranı, sistem genelindeki temel madencilik oranının bir katıydı. B’nin değeri Mainnet’ten önce belirlenmişti ve yukarıdaki tabloda gösterildiği gibi sadece beş kez değişti. Ana ağ öncesi madencilik mekanizmasının dinamik ilerlemesi nedeniyle maksimum arz belirlenemedi, örn. ağın ne kadar büyük olduğu ve ağın bir sonraki yarılanma olayına ne kadar hızlı ulaştığı. Bu değer yalnızca B 0’a düştüğünde belirlenebilir. Ancak, bir sonraki bölümde açıklandığı gibi, Mainnet’teki B değeri, yıllık Pi arzına ve tüm Öncülerdeki toplam madencilik katsayısına dayalı,  dinamik bir şekilde ayarlanarak gerçek zamanlı olarak hesaplanır. Mainnet’te Pi arzı sınırlıdır.

Güvenlik Çemberi Ödülü

Pi’nin mutabakat algoritması, bireysel Öncülerin milyonlarca iç içe geçmiş Güvenlik Çevrelerinden toplanan küresel bir güven grafiğine dayanır. Böylece, bir öncü, bu tür 5 bağlantıya kadar her yeni geçerli Güvenlik Çemberi bağlantısı için saat başına ek Pi ile ödüllendirildi. Güvenlik Çemberleri, Pi blok zincirinin güvenliğinin merkezinde olduğundan dolayı, Güvenlik Çemberi ödülü toplam Öncü Madencilik oranını iki şekilde etkiledi:

 • Direkt olarak Bireysel Öncü Madencilik Oranını (I) arttırarak, ve 
 • Şayet varsa, Kazanç Takımı Ödülünü arttırarak. 

Aslen tam bir Güvenlik Çemberi (%100) -yani en az beş geçerli bağlantıya sahip olmak- hem bireysel Öncü temel madencilik oranını hem de Kazanç Takımı ödülünü iki katına çıkardı. 

Kazanç Takımı Ödülü

Öncüler ayrıca başkalarını Pi Network’e katılmaya davet edebilir ve Kazanç Takımı’nı oluşturabilir. Davet eden ve davetli, her ikisi de aynı anda madencilik yaptığında, ilgili bireysel Öncü temel madencilik oranlarında %25’lik bir artış olan Kazanç Takımı bonus ödüllerinden eşit bir pay paylaşır. Öncüler, eş zamanlı kazım yapan her Kazanç Takımı üyesiyle saat başına daha fazla Pi çıkardı. Bu Kazanç Takımı ödülü, Öncülerin ağın büyümesine ve Pi dağıtımına katkısını tanıdı.

Mainnet Madencilik Formülü

Ana ağ aşamasının hedefleri, merkeziyetsizlik ve işlevler alanında daha fazla ilerleme, istikrar ve uzun ömür sağlamak, büyümeyi ve güvenliği korumaktır. Aşağıda yazıldığı gibi yeni formül, ağı güvenceye almak ve büyütmek için teşvikleri korurken, bu Ana Ağ hedeflerini desteklemek için Öncülerin daha çeşitli katkılarını teşvik ediyor. Daha önce olduğu gibi, liyakate dayalıdır (meritokratik) ve Öncülerin saat başına Pi madenciliği oranı olarak ifade edilir.

M = I(B,L,S) + E(I) + N(I) + A(I) + X(B),

 • M toplam Öncü kazım hızını, 
 • I bireysel temel kazım hızını, 
 • B ağ geneli temel kazım hızını (belirli zaman periyodunda dağıtılmak üzere mevcut Pi havuzuna göre ayarlanır), 
 • L Bireysel Temel kazım hızının yeni bileşeni olan kilit ödülünü,
 • S Mainnet öncesi madencilik formülünde de olduğu gibi güvenlik çemberi ödülünü, 
 • E Mainnet öncesi madencilik formülünde de olduğu gibi Kazanç Takımı ödülünü,
 • N Node ödülünü, 
 • A Pi Uygulamaları kullanım ödülünü, ve
 • X, gelecekte ağ ekosistemi için gerekli olan, daha sonra belirlenecek, ancak B’nin katı olarak da tasarlanacak yeni katkı türlerini ifade eder.

Kısacası, S ve E, Mainnet öncesi madencilik formülündekiyle aynı kalırken, mevcut formüle L, N ve A gibi yeni ödüller eklendi. L, I’nin bir bileşeni olarak; N ve A ise I’ye göre hesaplanan ek ödüller olarak eklendi. Başka bir deyişle, ağ hala büyümeyi E aracılığıyla ve güvenliği S aracılığıyla ödüllendirirken, Üyelerin, işlevler oluşturmak için uygulamaları kullanım katkılarını A ile, merkeziyetsizlik için çalışan node katkılarını N ile ve özellikle ilk yıllarda istikrar sağlanması amacıyla kilit katkılarını L ile teşvik eder. Ayrıca, başarılı Pi uygulamaları yaratan Öncü üye geliştiricileri için ödüller gibi, tam olarak işleyen bir ekosistem oluşturmak için gelecekte X aracılığıyla öncülere yeni ödül türleri eklenebilir. B, kıtlığı korurken ağ büyümesinin uzun ömürlü olmasını sağlamak için yıllık bir üst sınıra sahiptir ve uzun bir süre boyunca var olmaya devam eder. Aslında tüm ödüller B cinsinden şu şekilde ifade edilebilir.

Burada, 

I(B,L,S) = B + S(B) + L(B)
S(B) = 0.2 • min(Sc,5) • B,
c geçerli güvenlik çemberi bağlantılarını ifade eder.

E(I) = Ec • 0.25 • I(B,L,S),
Ec, aktif Kazanç Takımı üyelerinin sayısını ifade eder.

L(B) = Lt • Lp • log(N) • B, 
Lt, bir kilitlenme süresine karşılık gelen çarpandır,
Lp, Öncünün Mainnet’te maksimum %200 olacak şekilde kilitlenmiş olan madenciliği yapılmış Pi’sinin oranıdır ve
N, mevcut madencilik oturumundan önceki Öncü üyenin madencilik oturumlarının toplam sayısıdır.

(alttaki bölümde formüllerin daha kolay anlaşılması için orijinal bileşenlerin çevirisine yer verilmiştir)

N(I) = Node faktörü • Ayar Faktörü • I, 

Node faktörü = Son 1 gün çalışma süresi oranı • (Çalışma Süresi Faktörü + Açık Port faktörü + işlemci faktörü),

Çalışma Süresi faktörü = Son 90 gün çalışma süresi yüzdesi + (1.5* Son 360 gün çalışma süresi yüzdesi(360-90)) + (2* Son 2 yıl çalışma süresi yüzdesi) + (3* Son 10 yıl çalışma süresi yüzdesi),

Açık Port faktörü = 1 + Son 90 gün açık port yüzdesi + (1.5 * Son 360 gün açık port yüzdesi) + (2 * Son 2 yıl açık port yüzdesi) + (3*Son 10 yıl açık port yüzdesi),

İşlemci faktörü = [(1 + Son 90 gün ortalama işlemci sayısı + (1.5 * Son 360 gün ortalama işlemci sayısı) + (2 * Son 2 yıl ortalama işlemci sayısı) + (3 * Son 10 yıl ortalama işlemci sayısı)] / 4. 

Son “x” gün/yıl çalışma süresi yüzdesi Bireysel Node yazılımının açık ve ağ tarafından ulaşılabilir konumda olduğu “x” zaman periyodunun yüzdesini,

Son “x” gün/yıl açık port yüzdesi Bireysel Node yazılımının ağ ile direkt iletişim kurmak üzere ilgili portlarının açık olduğu “x” zaman periyodunun yüzdesini,

Son “x” gün/yıl ortalama işlemci sayısı Bireysel Node yazılımının ağa son “x” zaman periyodunda sağladığı merkezi işlemci birimini,

Ayar faktörü node faktörünü 0-10 arasındaki bir değer normalleştiren istatistiksel bir faktörü ifade eder.

—— 

(alttaki bölümde formüllerin daha kolay anlaşılması için orijinal bileşenlerin çevirisine yer verilmiştir)

A (I)* = 
     log [
     Uygulamalar toplam kullanımı {
     log(dün uygulamalarda geçirilen saniye cinsinden süre)
     } 
     ] •
log [ log(

         0.8 • son 30 gün uygulamalarda geçirilen ortalama süre +

         0.6 • son 90 gün uygulamalarda geçirilen ortalama süre +

         0.4 • son 180 gün uygulamalarda geçirilen ortalama süre +

         0.2 • son 1 yıl uygulamalarda geçirilen ortalama süre +

         0.1 • son 2 yıl uygulamalarda geçirilen ortalama süre
) ] • I

Dün uygulamalarda geçirilen saniye cinsinden süre, her Pi uygulaması için, bir önceki gün öncü üyenin uygulamayı kullanarak geçirdiği saniye cinsinden toplam süreyi,

Uygulamalar toplam kullanımı, öncü üyenin tüm Pi uygulamalarında “Dün uygulamalarda geçirilen saniye cinsinde süre” değerinin logaritmik toplamını, 

Son “x” gün/yıl uygulamalarda geçirilen ortalama süre, öncü üyenin son “x” zaman periyodu boyunca toplamda tüm Pi uygulamalarında harcadığı saniye cinsinden ortalama günlük süreyi ifade eder.

 

* Logaritmik fonksiyonlardan herhangi biri tanımsız veya 0’ın altında bir değer döndürdüğünde (yani, logaritmik fonksiyonun girişi 1’in altında olduğunda), formülün negatif madencilik ödüllerinden veya işlevdeki bir hatadan kaçınmak üzere logaritmik fonksiyonun değerini 0 olacak şekilde sıfırladığını göz önünde bulundurun. 

 

X(B) gelecekte yeni katkı türlerine göre belirlenecek, ancak B’nin katı olacak ve diğer ödüllerle birlikte yıllık arz limiti içinde tutulacak.

Yukarıda gösterildiği gibi, S ve E‘nin ifadeleri, Mainnet öncesi madencilik formülündekiyle aynı kalmıştır ve burada daha fazla açıklanmayacaktır. Yazının devamında B‘deki değişiklikleri, L üzerinden I’ye yapılan değişiklikleri ve N ve A‘ya yapılan eklemeleri açıklamaya odaklanacağız.

Ağ Geneli Temel Madencilik Oranı

Mainnet öncesi madencilikte olduğu gibi, yukarıdaki Mainnet madenciliği formülündeki tüm terimler saat başına Pi olarak ifade edilebilir ve B’nin katı olacak şekilde tasarlanmıştır. Dolayısıyla, denklem aşağıdaki gibi yeniden yazılabilir. Her Öncü, her gün en azından Ağ Geneli Temel Madencilik Oranı ile kazım yapabilir. B’nin katları olarak hesaplanan başka katkı türleri de varsa, daha yüksek bir oranda madencilik yapabilir.

     M = B • (1 + S + L) • (1 + N + E + A + X)

Mainnet öncesi madenciliğin aksine, yukarıdaki formülde olduğu gibi Mainnet madenciliğinde B artık belirli bir zamanda tüm öncülerde sabit değildir, gerçek zamanlı olarak hesaplanır ve yıllık arz sınırına göre dinamik olarak ayarlanır.

Yıllık tedarik limiti göz önüne alındığında, Mainnet öncesi dönemde olduğu gibi sabit bir B değeri sağlamak imkansızdır çünkü her bir öncünün belirli bir süre boyunca ne kadar madencilik ödülü çıkardığı ve kaç öncünün aktif olarak madencilik yaptığı tahmin edilemez. Mainnet öncesi model, ağda önyükleme yapmak için başlangıç yıllarında büyümeyi teşvik etmek üzere tasarlandı. Ağ belirli bir ölçeğe ulaştığından, ekosistemin genel sağlığını da tesis etmesi gerekir. Bu nedenle, üstel ağ büyümesi ve sabit bir madencilik oranı yoluyla tokenlerin üstel olarak verilmesi artık bir anlam ifade etmiyor. B’nin yıl boyunca sabit olmaktan dinamik olarak ayarlanmaya geçişi, Öncülerin katkılarını liyakata dayalı olarak teşvik etme ihtiyacından ve aynı zamanda toplam ödülleri bir sınır içinde tutma ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

Böylece, Pi madenciliği yapan herkes için adaleti sağlarken, yıllık limit problemini çözmek için, yılın belirli bir gününün B değeri aşağıdaki gibi hesaplanır. Burada bir gün, bir öncünün yeni bir kazım periyoduna başlamasından önceki son 24 saat olarak tanımlanır. Bu nedenle, farklı Öncülerin madencilik zamanlarına göre biraz farklı günleri olacaktır ve yine bu nedenle, aşağıdaki hesaplamaya göre potansiyel olarak biraz farklı bir B değeri olacaktır. Her öncü üyenin günlerindeki B’si, madencilik oturumları boyunca, yani madencilik oturumlarına başladıkları andan itibaren sonraki 24 saat boyunca sabit kalır. B aşağıdaki gibi hesaplanır:

 • Kalan yıllık arzı baz alan gün arzını elde etmek için yıllık toplam Pi arzı yılın kalan gün sayısına bölünür.
 • 24 saatlik zaman aralığı için tüm ağın toplam B katlarını elde etmek için yukarıdaki Mainnet madencilik formülüne son 24 saat içinde aktif olarak madencilik yapan tüm öncü üyelerin ağa çeşitli katkılarını temsil eden B katları eklenir, ve
 • Bu kazım periyodunun B değerine ulaşmak için günlük arz, B katları toplamına ve 24 saate bölünür.

Bu nedenle yılın belirli bir günü için,
B = Günlük Arz / (B katları toplamı 24h) şeklinde ifade edilir.

Bu çerçevede, yılın farklı günlerinde B, son 24 saatte kaç öncü üyenin madencilik yaptığına ve B’nin ekstra katlarını almak için ayrıca node çalıştırmak, işlevler, Pi uygulamaları ve kilit mekanizmasını kullanmak gibi hangi katkıları ne kadar yaptıklarına bağlı olarak farklı olacaktır. Bu model, formülde X(B) -Öncüler için gelecekteki katkı ödülleri- ile ilgili belirsizlikleri de ele alır. X ne kadar olursa olsun, toplam arzı artırmadan aynı yıllık arz limiti içinde tutulacak ve sadece ödüllerin farklı katkı türleri arasındaki dağılımını etkileyecektir. Bu dinamik mekanizma, öncü üyelerin merkeziyetsiz bir yol kullanarak (1) Ödüllerin yıllık arz limitini aşmayacağından, (2) yıllık arz dağıtımının yılın ilk zamanlarında tükenmeyeceğinden ve (3) ödüllerin liyakate dayalı (meritokratik) bir şekilde bölündüğünden emin olmasını sağlar.

Örnekleme amacıyla, belirli bir günde yalnızca iki Öncü olduğunu ve B’nin madencilik oranı olduğunu (bu örnek için Pi/gün olarak ifade edilmiştir) – belirli bir Pioneer madencilik oturumu sırasında sabit, ancak farklı günlerde dinamik olarak ayarlandığını varsayalım:

Üye #1’in uygulama etkileşimi yok (A=0), bir Node çalıştırmıyor (N=0), güvenlik çemberi yok (S=0) ve aktif Kazanç takımı üyesi yok (E=0). 11. Kazım periyodundalar (N=10) ve çıkardıkları Pi’lerinin (Lp=1) %100’ünü 3 yıl boyunca kilitliyorlar (Lt=2). Üye# 1’in bugünkü madencilik oranı:

M1 = I(B,L,S) + 0 + 0 + 0, veya
M1 = B + {2 • 1 • log(10)} • B + 0, veya
M1 = 3B

 Üye #2’nin uygulama etkileşimi yok (A=0), bir Node çalıştırmıyor (N=0), kilitleme yok (L=0) ve aktif Kazanç Takımı üyesi yok (E=0). Tam bir Güvenlik Çemberi var (%100). Üye #2’nin bu günkü madencilik oranı:: 

M2 = I(B,L,S) + 0 + 0 + 0, veya
M2 = B + 0 + {0.2 • min(Sc,5) • B}, veya
M2 = B + {0.2 • 5 • B}, veya
M2 = 2B

Burada, bu gün tüm ağda çıkarılacak Toplam Pi = M1 + M2 = 5B
Diyelim ki yılda 500 Pi ve 50 gün kaldı.
Bu nedenle, bu gün için çıkarılabilecek Toplam Pi = 500 Pi / 50 gün = 10 Pi/gün 

Yukarıdaki iki denklemi temel alarak B’yi çözümlediğimizde,

5B=10 Pi ⇒ B = 2 Pi/gün (veya 0,083 Pi/saat)

Buna göre, Üye #1 ve #2’nin esas madencilik oranları aşağıdaki gibi olacaktır:

M1 = 3 • 2 Pi/gün = 6 Pi/gün (veya 0,25 Pi/saat)

M2 = 2 • 2 Pi/gün = 4 Pi/gün (veya 0,17 Pi/saat)

Öncü Temel Kazım Hızı

Karşılaştırıldığında, Mainnet öncesi madencilik formülündeki bireysel Öncü Temel Madencilik oranı, yalnızca ağ genelinde temel madencilik oranını ve Güvenlik Çemberi ödüllerini içerir. Mainnet’te, yeni bir bileşen olan kilitleme ödülü, bireysel öncü temel madencilik oranı olan I’ya eklenir. Kilitlenme ödülleri L, sistem genelinde temel madencilik oranı B ve Güvenlik Çemberi ödülü S ile birlikte, bireysel öncü temel madencilik oranı I’yi oluşturur. I, diğer tüm ödülleri hesaplamak için bir girdi olarak kullanılır ve sonuç olarak, Güvenlik Çemberi ve kilitleme ödülleri toplam öncü madencilik oranını şu yollarla artırır:
(1) doğrudan bireysel öncü temel madencilik oranına ekleyerek ve
(2) herhangi bir Yönlendirme Ekibi ödülü E, düğüm ödülü N ve uygulama kullanım ödülü A’da artış sağlayarak.

Kilit Ödülü

Mainnet’te kilit ödülü, ağın ekonomiyi önyükleme ve talep yaratma sürecinde sağlıklı ve sorunsuz bir ekosistemi desteklemek ve ağ ile uzun vadeli etkileşimi teşvik etmek üzere tasarlanmıştır. Özellikle işlevlerin yaratıldığı açık piyasasının ilk yıllarında, dolaşımdaki arzı yumuşatmak önemli bir merkeziyetsiz makroekonomik mekanizmadır. Pi Network’ün önemli bir amacı, işlev-temelli bir uygulama ekosistemi oluşturmaktır. Ekosistemdeki gerçek mal ve hizmetlere yönelik işlemler, Pi’nin yalnızca spekülatif ticaretten ziyade işlevini belirlemeye yöneliktir. Mainnet’in Kapalı Ağ aşamasını başlatırken, ana odak alanlarından biri, Pi uygulaması geliştirici topluluğunu desteklemek, büyütmek ve daha fazla Pi uygulamasının gelişmesi için altyapı sağlamaktır. Bu arada Öncü üyeler, ekosistemin olgunlaşması ve daha fazla Pi uygulamasının ortaya çıkması ve Pi’nin ödeme yöntemi olacağı geçerli kullanım örnekleri sağlaması için istikrarlı bir pazar ortamı oluşturmaya yardımcı olmak üzere Pi’lerini kilitlemeyi seçebilir. Nihai hedef işlevler üzerinden organik bir talep yaratmaktır.

Kilit ödül formülünü tekrar yazalım:

L(B) = Lt • Lp • log(N) • B, 

Lt, B’nin Kilitlenme Süresi periyodu çarpanıdır.

0 → Lt = 0

2 hafta → Lt = 0.1 

6 ay → Lt = 0.5  

1 yıl  → Lt = 1    

3 yıl → Lt = 2

 

Lp B’nin kilitlenme süresi çarpanıdır, 

Kilitlenme Yüzdesi, kişinin önceki madencilik ödüllerinden (Lb) aktarılan Ana Ağ Bakiyesi üzerindeki kilitlenme miktarıdır ve Kilitlenme Yüzdesi çarpanı aşağıdaki gibidir.

 

0% → Lp = 0

25% → Lp = 0.25 

50% → Lp = 0.5

90% → Lp = 0.9

100% → Lp = 1.0

150% → Lp = 1.5

200% → Lp = 2

 

log(N), önceki madencilik oturumlarının toplam sayısının logaritmik değeridir (N).

 

Öncüler, daha yüksek oranda madencilik hakkını kazanmak için Pi’lerini gönüllü olarak kilitleme fırsatına sahip olacaklar. Her şeyden önce, kilitleme ödülünün ön koşulu, üyenin aktif olarak madencilik yapması gerektiğidir. İlk etapta madencilik olmadan, Pi kilitli olsa bile, etkin olmayan madencilik oturumları için kilitleme ödülü olmayacak. Yukarıdaki formülde ifade edildiği gibi, kilitlemenin yaptığı tek şey B’ye çarpanlar sağlamaktır, bu nedenle B 0 ise kilitleme ödülü olmayacaktır (bu, Öncülerin madencilik yapmadığı anlamına gelir).

 

İkinci olarak, kilit ödülü kilite yapılan katkıyla pozitif olarak ilişkilidir. (kilit oranı, Kilitleme süre yüzdesi arttıkça artar) Bununla birlikte, kilitleme miktarı, bir üyenin madenciliğini yaptığı toplam Pi’nin (Lp) yüzdesi ile hesaplanır. Bir Pioneer’ın kilitleyebileceği maksimum Pi, mobil uygulamada önceki madenciliğinden (Lb) aktarılan Ana Ağ Bakiyesinin iki katıdır, yani %200 Lb. Ana Ağ Bakiyesinin (Lb) maksimum 2 katı kilitlenme tutarına sahip olmasının nedenleri, 1) kilitleme ödülünün kötüye kullanılmasını önlemek ve 2) madenciliğini daha da artırmak üzere node çalıştırmak ve pi uygulamalarını kullanmak gibi Pi ekosistemine yapılacak diğer katkıları daha da teşvik etmektir. Bu, bir anlamda, madencilik yapan ve ağa başka tür katkılarda bulunan Öncüleri desteklemektedir.

 

Üçüncüsü, Log(N), uzun bir madencilik geçmişine ve muhtemelen kilitlenecek büyük bir aktarılabilir bakiyeye sahip olan Öncülere daha yüksek bir kilitleme teşviği sunar.Kilit ödül formülü mutlak tutarı değil, aktarılan bakiyelerinin (Lp) yüzdesini hesaba katarak genel olarak eşitliği desteklerken, oluşan taraflı tutumu dengelemek adına, düşük bakiyelere sahip Öncüler lehine ve daha yüksek bakiyelere sahip uzun madencilik geçmişi olan Öncülere yeterli teşvik sağlayan bir Log(N) faktörü eklememiz gerekiyor. Böylece kısa madencilik geçmişi olan düşük bakiyeli hesapların daha düşük kilitlemeler yapmalarına rağmen büyük hesaplarla aynı kilit ödülleri alabilmesini sağlıyoruz. Bununla birlikte, madencilik geçmişinin kilitleme ödülleri üzerindeki etkisinin de sınırlandırılması gerekiyor. Bu nedenle formül, önceki madencilik oturumlarının N sayısına bir logaritma uygular. Örneğin, bir öncü üye son 3 yılda neredeyse her gün madencilik yaptıysa, önceki toplam madencilik seansları (N) yaklaşık 1.000 olacaktır. Bu senaryoda, Log(1,000) 3’e eşittir ve kilitleme ödüllerinde B’ye başka bir çarpan ekler. Uzun madencilik geçmişine sahip Öncülerin anlamlı kilitleme ödülleri elde etmek için kilitlemeleri gereken Pi miktarının küçük hesaplardan çok daha fazla olduğunu unutmayın. 


Dördüncüsü, bir öncü üye gönüllü olarak farklı zamanlarda farklı miktarlar ve sürelerle birden fazla kilitlemeye sahip olabilir. Bu önce üye için “i” sayıda farklı kilitleme ile toplam kilitleme ödüllerinin hesaplanması, aşağıdaki formülde ifade edildiği gibi B’nin toplam kilitleme ödül çarpanını bulmaktır. Aşağıdaki formül, yukarıdaki kilitleme ödülü formülüne eşdeğerdir, tek fark, aynı üyenin toplam kilitleme ödüllerini hesaplamak için birden fazla kilitlemeyi hesaba katmasıdır. Örneğin. farklı zamanlarda her bir kilitlenmenin farklı süreleri (Lti) ve farklı miktarları (Lci):

PiFormul

Bu formülün amacı, önceki madencilikten (Lb) elde edilen toplam Ana Ağ Bakiyesi üzerinden her bir kilitlenmenin miktarına (Lc) orantılı olarak toplam kilitleme ödüllerini, ilgili kilitlenme süresi (Lt) ve Log(n) ile çarparak ağırlıklı olarak hesaplamaktır. Böylece, aynı öncü üyenin birden fazla kilitlenmesi olsa bile, farklı ayarlara sahip daha fazla kilitlenme, toplam kilitlenme ödüllerine orantılı olarak eklenecektir. Lt, Lc ve log(N) değerleri hesaplanır ve her “i” kilitlemesi için çarpılır ve daha sonra çeşitli “i”lerde toplanır, daha sonra belirli bir madencilik oturumunda Lb değerine bölünerek bu madencilik oturumu için L(B) değerine ulaşır. Bu formül, Lb’den bağımsız olarak, üyenin kilitleme miktarının Lb’lerine göre yüzdesini aynı olacak şekilde koruduğu sürece, toplam kilitlenme ödülleri çarpanının da aynı kalmasını sağlar.

Son olarak, bir Öncü üye Pi’yi ne zaman kilitleyebilir? Öncüler, Pi uygulamasında genel bir hesap ayarı olarak istedikleri zaman kilitlenme sürelerine ve aktarılabilir bakiyelerinin kilitlenme yüzdelerine karar verebilirler. Hatta bu ayarları KYC’den önce veya Ana Ağa geçiş yapmaya hazır olmadan önceden seçebilirler. Üyeler ve onların kazanç takımı/Güvenlik Çemberi üyeleri KYC’yi geçtikçe, Mobil Bakiyelerinin daha fazlası aktarılabilir hale gelecektir. Devredilebilir Bakiyelerinin Mainnet’e geçişi sırasında, önceden seçilmiş kilitlenme süresi ve yüzde ayarları, aktarılan bakiye miktarına otomatik olarak uygulanacaktır ve bu da Ana Ağ’da iki tür bakiye ile sonuçlanacaktır. Bunlar: Mainnet blok zincirine kaydedilecek ve üyenin gözetimsiz Pi cüzdanında bulunacak olan kilitli bakiye ve serbest bakiye. Bu nedenle, kilitlenmeler onaylandıktan sonra geri alınamaz ve blok zincirinin doğası gereği seçilen sürenin tamamı boyunca kilitli kalmalıdır. Bu üyenin kilitleme ayarında yapılacak herhangi bir değişiklik, Ana Ağa bir sonraki bakiye transferinde etkili olacaktır.

Bu hesap çapında kilitleme ayarı, üyelerin mobilden Mainnet’e aktarılabilir bakiyelerinin maksimum %100’ünü kilitlemesine olanak tanır. Mainnet başlatıldıktan ve bakiyelerini aktardıktan sonra üyeler, ilerleyen dönemde biraz daha farklı bir kilitleme arayüzü aracılığıyla doğrudan Mainnet’e daha fazla Pi kilitleyebilir. O zaman, öncü üyeler, önceki kazımlarından elde ettikleri, halihazırda transfer edilmiş olan Mainnet bakiyelerinin %200’üne kadarını kilitleyebilirler. Üyenin kendisi tarafından bireysel olarak çıkarılandan daha fazla Pi için ek kilitleme izni (%100’den %200’e kadar olan kısım), işlev tabanlı Pi uygulamaları işlemlerinden, yani Pi’nin mal ve hizmet satışından elde edilmesinden gelebilir.

Uygulama Kullanım Ödülü

Pi Network’ün geniş kapsamlı ve önemli hedeflerinden biri de, uygulama ekosistemimiz aracılığıyla Pi kripto para birimi tarafından desteklenen kapsayıcı bir eşler arası ekonomi ve çevrimiçi deneyim oluşturmaktır. Bu nedenle, üyeler ekosistem uygulamaları ve Pi Dizinindeki üçüncü taraf uygulamaları da dahil olmak üzere Pi Tarayıcı aracılığıyla Pi Apps platformunda Pi uygulamalarını kullandıkları için ek madencilik ödüllerine sahip olacak. Öncüler için uygulama kullanım ödülü, ekosisteme iki şekilde yardımcı olur. 

İlk olarak, Pi uygulama geliştiricilerine pazar erişimi ve uygulamalarının daha fazla gösterimini sağlayacaktır. Pi topluluğundaki uygulama geliştiricileri, blok zinciri endüstrisinde tutarlı ve merkeziyetsiz uygulamalar yaratmanın önündeki en büyük engellerden biri olan kullanım ve ürün yineleme fırsatlarını Pi Network üyeleri sayesinde elde edecek. Merkezi olmayan uygulama (dApp) geliştiricileri, tüketici hizmetlerini oluşturmak üzere ürünlerini test edip ve geliştirebilecekleri, bol, istikrarlı ve işlev gözeten bir tüketici pazarı ortamına henüz sahip değiller. Pi Network’ün uygulama platformu ve uygulama kullanım ödülü, dApp geliştiricileri için bu ortamı sağlamaya yöneliktir.  

İkinci olarak, artan gösterimler ve kullanım, Pi uygulamalarında üyeler tarafından Pi’nin daha fazla harcanmasını sağlayacak ve böylece pazardaki işlev tabanlı Pi talebini artıracaktır. Gösterimler, uygulama kullanım ödülü yoluyla teşvik edilse de, bu, Pi’nin harcanması için geçerli değildir. Bu ödül, üyelere kazım hızı bonusu verirken onları geliştiricilere taşıyarak uygulama ekosisteminin gelişmesine de katkı sağlar. Üyelerin gerçekten de bu uygulamalarda zaman geçirip Pi harcamalarını belirleyecek olan şey, Geliştiricilerin ürünlerinin ne kadar yararlı ve ilgi çekici olduğu ve uygulamaların üyeler için hangi değerleri sağlayabileceğidir. Bu çerçeve, Pi talebi yaratma amacıyla organik pazar güçlerinin ürün kalitesi ve işlevi temelinde uygulamaların rekabet ettiği ve nihai olarak en iyi uygulamaların ortaya çıkıp piyasada kalarak gerçek işlevler ve daha da fazla pi talebi yarattıkları işlerinin başında olacağını garanti eder.

Uygulama kullanım ödülü, yukarıdaki iki mekanizma aracılığıyla Pi uygulamalarını ziyaret eden üyelerde dış teşviğin kademeli olarak iç motivasyona dönüşmesini ve böylece Pi uygulamalarının teşviksel kullanımından organik kullanımına geçişiyle nihai olarak Pi kullanan, işlev temelli uygulamalar ekosisteminin önyüklenmesini hedef alır.

Uygulama kullanım ödülünün formülünü buraya tekrar yazalım:

(alttaki bölümde formüllerin daha kolay anlaşılması için orijinal bileşenlerin çevirisine yer verilmiştir)

A (I)* = 
     log [
     Uygulamalar toplam kullanımı {
     log(dün uygulamalarda geçirilen saniye cinsinden süre)
     } 
     ] •
     log [ log(

0.8 • son 30 gün uygulamalarda geçirilen ortalama süre +

0.6 • son 90 gün uygulamalarda geçirilen ortalama süre +

0.4 • son 180 gün uygulamalarda geçirilen ortalama süre +

0.2 • son 1 yıl uygulamalarda geçirilen ortalama süre +

0.1 • son 2 yıl uygulamalarda geçirilen ortalama süre
) ] • I

Dün uygulamalarda geçirilen saniye cinsinden süre, her Pi uygulaması için, bir önceki gün öncü üyenin uygulamayı kullanarak geçirdiği saniye cinsinden toplam süreyi,

Uygulamalar toplam kullanımı, öncü üyenin tüm Pi uygulamalarında “Dün uygulamalarda geçirilen saniye cinsinde süre” değerinin logaritmik toplamını, 

Son “x” gün/yıl uygulamalarda geçirilen ortalama süre, öncü üyenin son “x” zaman periyodu boyunca toplamda tüm Pi uygulamalarında harcadığı saniye cinsinden ortalama günlük süreyi ifade eder.

* Logaritmik fonksiyonlardan herhangi biri tanımsız veya 0’ın altında bir değer döndürdüğünde (yani, logaritmik fonksiyonun girişi 1’in altında olduğunda), formülün negatif madencilik ödüllerinden veya işlevdeki bir hatadan kaçınmak üzere logaritmik fonksiyonun değerini 0 olacak şekilde sıfırladığını göz önünde bulundurun.

Genel olarak, uygulama kullanımı ödül formülü iki faktörü hesaba katar: uygulamalarda harcanan zaman ve uzun vadede uygulama kullanım geçmişine atıfta bulunurken kullanılan uygulama sayısı ve istismarı önlemek için ödüllerin üst sınırı. Formülün iki ana bölümü vardır. İlk kısım, bir öncü üyenin son madencilik oturumunda (yani önceki gün) her uygulamada harcadığı zamanları toplar. Logaritmik fonksiyon, azalan getirilerle pozitif bir işlev sağlar; bu, herhangi bir uygulamada harcanan zamanın artmasının genellikle ödülleri artıracağı, ancak daha fazla zaman harcandıkça ödüller üzerinde harcanan zamanın olumlu etkisinin azalacağı anlamına gelir. Bu kurulum, üyeleri genellikle birden çok farklı uygulamada daha fazla zaman harcamaya teşvik ederek ağın çeşitli yardımcı programlarının oluşturulma sürecini başlatmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, uygulamaları tüm gün yapay olarak açık tutarak kullanıcıların bu ödülü kullanmasını önlemek için ödüllerin üst sınırını belirler. Uygulamaların bu şekilde açık tutulması işlevlerin oluşturulmasına anlamlı bir katkıda bulunmayacaktır.

Uygulama kullanımı ödül formülünün ikinci kısmı, bir üyenin çeşitli zaman dilimlerinde tüm uygulamalarda harcanan günlük ortalama süreye bakar. Zaman periyodu ne kadar geriye giderse, o kadar az ağırlıklı olur. Bir başka deyişle, bir öncü üye, Pi uygulamalarını ne kadar uzun süre kullanırsa o kadar fazla Pi madenciliği yapar, ancak güncel olarak uygulamalara harcadıkları zamanın madenciliğe etkisi, geçmişte harcadıkları zamandan daha fazladır. Ek olarak, aslında, uygulama kullanım geçmişi, yalnızca üyeninson madencilik oturumu sırasında Pi uygulamalarını da kullanması durumunda mevcut madencilik ödülü üzerinde etkili olur. Bu, yalnızca geçmiş kullanım için pasif bir ödül olmadığı anlamına gelir. Bir kez daha ifade etmek gerekirse, logaritmik işlevlerin kullanılması, uygulama kullanım ödülünün kötüye kullanılmasından kaçınmak için uygulama kullanımından kaynaklanan madencilik artışının hafifletilmesine yardımcı olur.Burada yapılacak dikkate değer bir çıkarım, son iki yılda üyelere rehberlik etmeye ve Pi sohbetlerindeki istenmeyen etkinlikleri izlemeye yardımcı olan Pi sohbet moderatörlerinin, Mainnet başlatıldığında uygulama kullanım ödülünü daha yüksek bir oranda çıkaracak olmalarıdır.

Node Ödülü

Node ödülü formülünü buraya tekrar yazalım:

(alttaki bölümde formüllerin daha kolay anlaşılması için orijinal bileşenlerin çevirisine yer verilmiştir)

N(I) = Node faktörü • Ayar Faktörü • I, 

Node faktörü = Son 1 gün çalışma süresi oranı • (Çalışma Süresi Faktörü + Açık Port faktörü + işlemci faktörü),

Çalışma Süresi faktörü = Son 90 gün çalışma süresi yüzdesi + (1.5* Son 360 gün çalışma süresi yüzdesi(360-90)) + (2* Son 2 yıl çalışma süresi yüzdesi) + (3* Son 10 yıl çalışma süresi yüzdesi),

Açık Port faktörü = 1 + Son 90 gün açık port yüzdesi + (1.5 * Son 360 gün açık port yüzdesi) + (2 * Son 2 yıl açık port yüzdesi) + (3*Son 10 yıl açık port yüzdesi),

İşlemci faktörü = [(1 + Son 90 gün ortalama işlemci sayısı + (1.5 * Son 360 gün ortalama işlemci sayısı) + (2 * Son 2 yıl ortalama işlemci sayısı) + (3 * Son 10 yıl ortalama işlemci sayısı)] / 4. 

 

Son “x” gün/yıl çalışma süresi yüzdesi Bireysel Node yazılımının açık ve ağ tarafından ulaşılabilir konumda olduğu “x” zaman periyodunun yüzdesini,

Son “x” gün/yıl açık port yüzdesi Bireysel Node yazılımının ağ ile direkt iletişim kurmak üzere ilgili portlarının açık olduğu “x” zaman periyodunun yüzdesini,

Son “x” gün/yıl ortalama işlemci sayısı Bireysel Node yazılımının ağa son “x” zaman periyodunda sağladığı merkezi işlemci birimini,

Ayar faktörü node faktörünü 0-10 arasındaki bir değer olarak normalleştiren istatistiksel bir faktörü ifade eder.

Node ödülü; çalışma süresi, açık port, işlemci ve ayar faktörüne bağlıdır. Belirli bir zaman için verilen “çalışma süresi faktörü” Node’un bu zaman dilimi içinde aktif olduğu sürenin oranıdır. Örnek vermek gerekirse; bir önceki gün elde edilen %25 çalışma süresi faktörü Node’un o gün için toplam olarak 24 saatin 6 saatinde açık ve ağ tarafından erişilebilir olduğunu gösterir. Pi Node yazılımı üyeye ait düğümün aktif olduğu süreyi takip eder. Açık Ağ aşamasından başlayarak, yalnızca belirli bir zamanda işlevsel olarak çalışan bir Node etkin olarak kabul edilir. Bu, o node’un güvenirliğine vekalet eder. Bununla birlikte, madencilik ödülüyle ilgili geçmiş veriler için, Node yazılımı açıksa, işlevsel olarak çalışmıyor olsa bile internete bağlı bir Düğüm etkin olarak kabul edilir. Geçmiş performans için bu muafiyet, Testnet’i çalıştıran Topluluk Node operatörlerinin, Node yazılımının ve Testnet’in birden çok yinelemesini sağlamak için ağa önemli veriler ve altyapı sağladığını ve Node yazılımının işlevsiz kaldığı her durumun Node operatörünün (üyenin) hatası olmadığını kabul eder. 

Belirli bir zaman için verilen “Açık port faktörü” Node’un bu zaman dilimi içinde internet üzerinden belirli port numaralarının erişilebilir olarak tespit edildiği sürenin oranıdır. Pi Node’ları diğer nodeların kendisine ve ağ IP adresine ulaşması için 31400-31409 portlarını kullanır. Portları açık olan bir node, diğer nodelar tarafından başlatılan iletişimlere yanıt verebilirken, portları kapalı olan nodelar, diğer nodelardan bu tür iletişimleri alamaz ve yalnızca iletişim başlatabilir. Pi’nin mutabakat protokolü Nodeların birbirlerine mesaj dizileri göndermesine dayanır. Bu nedenle, portları açık olan nodelar, Pi blok zincirinin çalışması için kritik öneme sahiptir ve bu nedenle, bir madencilik ödülü artışına layıktır. Hatta ağ, açık bağlantı noktalarına sahip Nodeların en az 1/8’ine sahip olmayı hedefliyor ve açık bağlantı noktasına sahip olmak Super Node olmanın ön koşullarından biri.

Belirli bir zaman için verilen “İşlemci Faktörü” Node’un bu zaman dilimi içindeki ortalama uygun CPU çekirdek sayısıdır. Yüksek işlemci faktörü blokzinciri gelecekteki ölçeklenebilirliğe hazırlar. Ör: blok veya saniye başına daha fazla kayıt işleme yeteneği. Pi blok zinciri, yoğun enerji ve kaynak kullanan bir blok zincir değildir. Ağ başlangıçta yaklaşık her 5 saniyede bir 1.000 kadar işlemden (T) oluşan bir yeni blok üretecek şekilde çalışmak üzere ayarlanmıştır. Böylece ağ, saniyede yaklaşık 200 işleme (TPS) veya günde ~17 Milyon işleme kadar etkin bir şekilde işleme kapasitesine sahiptir. Blok zinciri gelecekte tıkanırsa, blok boyutunu blok başına 1000’den 10.000 işleme çıkararak bu sınır 2.000 TPS’ye (~ 170M T/gün) yükseltilebilir. Pi Nodeların sağladığı İşlemci gücü ne kadar yüksek olursa, ağın gelecekte daha fazla büyümesi ve ölçeklenmesi için o kadar fazla alan olacaktır. Ayrıca, Pi nodelarından elde edilen daha yüksek orandaki kolektif işlemci gücü, yoğun bilgi işlem gücü kullanarak çalışan veya bulut servisleri sağlayan uygulamalar gibi özgün, eşler arası, node temelli uygulamaların Pi Network ağında geliştirilmesini sağlar. Bu tür hizmetler, bu hizmetlerin müşterileri tarafından ödenen ek Pi ile katkıda bulunan nodeları daha da ödüllendirecektir.

Son olarak, node faktörünü 0-10 arasındaki bir değer olacak şekilde normalleştirir. Bu, Node ödüllerini Pi Network’e yapılan diğer katkıları tanıyan diğer bütün madencilik ödülleriyle karşılaştırılabilir hale getirmek içindir. Kapalı Ana Ağ aşaması sırasında (Yol Haritası bölümünde açıklandığı gibi), Node ödül formülünün yinelenerek geliştirilmesi beklenir. Örneğin, logaritmik veya kök fonksiyonların kullanılması, potansiyel olarak bir ayar faktörü ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Güvenilir Nodeların uzun bir süre boyunca tahmin edilebilir şekilde çalışması, blok zincirinin sağlığı için kritik öneme sahiptir. Bu, yaptım bitti şeklinde bir katkı değildir. Bu nedenle, çalışma süresi, açık port ve İşlemci faktörlerinin tümü, güncel zaman periyotlarında elde edilen değerin, eşit uzunluktaki geçmiş zaman periyotlarından daha ağır olduğu değişen zaman periyotları üzerinden hesaplanır. Ancak, Node ödülünün önceki madencilik oturumunun çalışma süresi faktörünün bir çarpanı olduğunu unutmayın. Bu nedenle üyeler, bir önceki takvim gününün tamamında Bağlantı Noktası etkin değilse, belirli bir madencilik oturumunda herhangi bir Bağlantı Noktası ödülü almayacak. Uygulama kullanım ödülüne benzer şekilde, yalnızca bir Node operatörü olarak da geçmiş katkılar için pasif bir ödül yoktur. Bu aynı zamanda, önceki takvim gününde düşük bir çalışma süresi faktörünün (Node, günün bir bölümünde etkin olsa dahi), geçmişteki yüksek Node katkılarına rağmen belirli bir günde node ödülünü önemli ölçüde azaltacağı anlamına gelir.

KYC’nin Mainnet ödüllerine etkisi

Bir öncü üyenin KYC’yi tamamlaması için altı takvim aylık bir dönem olacaktır. Bundan sonra, Pioneer, 6 aylık sürenin dışında çıkarılan tüm Pi’leri kaybeder ve kayıp Pi’yi Mainnet’e aktaramaz. Madenciliği yapılmış olan Pi’nin 6 aylık pencerede tutulması, üye KYC’yi veya KYC politika değişikliklerini geçene kadar süresiz olarak devam eder. Bu çerçevenin yalnızca KYC çözümü gelecekte tüm uygun Öncülere genel olarak sunulduğunda (Kyc topluluk geneline açıldığında) başlayacağını ve topluluğa önceden duyurulacağını unutmayın. Altı aylık kısıtlama, Mainnet’i başlattığımızda hemen geçerli olmayacak.

 

Sosyal ağ tabanlı madenciliğimizde gerçek insan olmanın önemi nedeniyle, yalnızca KYC’yi geçen Öncüler Telefon bakiyelerini blok zincirine aktarabilecektir. Amacımız, mümkün olduğunca çok sayıda gerçek Öncünün KYC’yi geçmesini sağlamaktır. Aşağıda daha ayrıntılı açıklandığı gibi, altı aylık geçiş dönemi aşağıdaki önemli amaçlara hizmet eder: 

 • Öncülere KYC’yi geçmek için yeterli zaman vermek ile KYC’yi geçmek için yeterli aciliyet yaratmak arasında bir denge kurmak,
 • Doğrulanmamış Pi’nin altı aylık KYC süresinin ötesinde Ana Ağa taşınmasını önlemek ve bunun yerine üyelerin yapacağı madencilik için tahsis edilen Pi toplam arz sınırı dahilinde diğer KYC’li Öncüler tarafından madencilik için serbest bırakılması, ve 
 • KYC spam’ini ve kötüye kullanımını sınırlamak (aşağıda yeni üyelerin KYC süreci için 30 günlük gecikme kısmına bakın)

 

Öncüler KYC’yi zamanında geçemezlerse, kendi bakiyelerinin yanısıra Güvenlik Çemberinde ve Kazanç takımında olduğu diğer üyelerin de bakiyelerinin ana ağa transferini geciktirir. Ana ağdaki bakiyeler olmadan, üyeler, Pi uygulamalarında ödemeleri kullanamaz, bu da hizmet tabanlı ekosistemimizin büyümesini baltalar. Altı aylık bir süre, üyelere kazımı yapılmış Pi’lerini teslim almaları için yeterli zaman verirken bir aciliyet duygusu yaratır. KYC doğrulama süreci genellikle Pi’nin son üç yılda çalıştırdığı makine otomatik tahmin mekanizmalarına dayalı olarak üyelerin gerçek insan olma olasılığını hesaba katacaktır. Yeni oluşturulan hesaplar, 30 gün geçmeden KYC doğrulaması için hemen başvuramaz.Bu, ağın, botların ve sahte hesapların spam gönderme ve KYC sürecimizi kötüye kullanma yeteneğini sınırlamasına ve gerçek insan üyeler için KYC doğrulama kaynaklarına öncelik vermesine yardımcı olur.

 

Son olarak, KYC doğrulamasını altı aydan fazla erteleyen Öncülerin kayıp Pi’leri, Ana ağa aktarılmayacak ve altı aylık KYC döneminin ötesinde sistem çapında temel madencilik oranının (B) hesaplanmasında dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle, üyelerin Pi’lerini zamanında talep etmeleri gerekecek veya kayıp Pi’ler, ağa tam katkı sağlayabilecek diğer doğrulanmış üyeler tarafından aynı yıl yapılacak madencilik operasyonları için B’ye yeniden tahsis edilecektir.