Nicolas

Nicolas Kokkalis

Nicolas Kokkalis

Teknoloji Yöneticisi


Doktorasını Stanford’da tamamlayan Nicolas Kokkalis, kriptoparaları herkese ulaştırmak üzere dağıtımlı sistemleri insan-bilgisayar etkileşimiyle birleştirerek Stanford’ın ilk merkeziyetsiz uygulamalar dersini veriyor.

Hayatı boyunca bir teknoloji uzmanı olması, Nicolas’ı Stanford’da doktora yapmaya ve ardından Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nde post-doktora eğitmeni olmaya yönlendirmiştir.

Post-doktorasının bir parçası olarak Stanford’a Blokzincir Üzerinde Merkeziyetsiz Uygulamalar’ı (Uygulama Kodu: CS359B) tanıtmış ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nde derslerini vermiştir.

Blokzincirdeki teknolojik gelişmeleri sıradan insanların kullanımına sunabilmenin ne kadar zor olduğunu ilk elden deneyimleyen Nicolas, günümüz teknolojisinin insanları her zamankinden daha çok güçlendirebileceğine inanıyor.

Doktorasının ilk zamanlarında henüz blokzincirin ve Ethereum’un varoluşundan önce hata toleranslı dağıtımlı sistemler üzerinde bir akıllı kontratlar çerçevesi hazırlamış ve bunu yüksek lisans tezi olarak sunmuştur. Bunun yanı sıra Gameyola adındaki çevrimiçi oyun platformunu kurmuştur.

Stanford öğrencilerinin startup projelerini hızlandıran kâr amacı taşımayan bir kuruluş olan StartX’in kurucusu ve CTO’sudur. (Chief Technology Officer – Baş Teknoloji Sorumlusu) StartX bünyesinde 2000’in üzerinde girişimciye yardımcı olmuştur.

Nicolas kriptoparaların teknik, finansal ve sosyal potansiyeline güçlü ve uzun süreli bir inançla bağlı olmakla birlikte mevcut sınırlamalar yüzünden yaşadığı hüsranı, mevcut deneyimi geliştirip herkes için bir değer yaratarak blokzincirin gücünü daha fazla insana ulaştırmak üzere çalışıp yenme yolunu seçmiştir.

Bunu başarmak üzere de PI Network’e hayat verdi.

PI Network ile üye merkezli tasarım felsefesi benimsenerek blokzincir gelişim süreci baştan aşağı değişiyor: Bu sistem henüz beta sürecinde yayınlanıyor ve ağa üyelerini davet ediyor, protokolü üyeleriyle birlikte tekrarlıyor ve son tasarımı merkeziyetsizleştiriyor.

Şu anda 150+ ülkede ve 32+ dilde faal olan PI Network, Nicolas’ın %100 profesyonel bağlılığını kapsarken, sevgili eşi ve çocuğu ise özel hayatının %100 bağlılığını oluşturuyor.

Dr. Nicolas Kokkalis’in Stanford bünyesinde hazırladığı CS 359B veri havuzuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://github.com/dappdevelopment