Pi Node Bilgilendirmesi

Pi Network Türkiye Websitesi

Sorumluluk Reddi

Bu belge mevcut durum ve verilere dayanarak edindiğimiz bilgi doğrultusunda Pi Node yazılımının ilk dağıtımı ve Testnet planımızı açıklamaktadır. Pi Testnet’i oluşturmanın amacı Pi blokzincirini denemek ve geliştirmek olduğundan Testnet’in ürettiği veriler doğrultusunda sonraki adımlarımıza yön verecek olan planlarımız değişebilir. “Test”net denmesinin sebebi de budur.

Giriş

Node, Pi ekosistemindeki dördüncü roldür, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda çalışır. Diğer blokzincirlere benzer olarak pi nodeları, dağıtımlı defterdeki işlemleri onaylamaktan ve kayıt altına alınan tüm işlem taleplerinde bütün nodelarla mutabakata vararak dağıtımlı para biriminin korunması önündeki zorlukları çözümlemekten sorumlu olacaklardır.

Pi, Bitcoin ve Ethereum gibi POW (iş kanıtı) kullanan nodelardan farklı, SCP (Stellar Consensus Protocol) temelli bir mutabakat algoritması kullanır. SCP’de nodelar güvenilir gruplar oluşturur ve yalnızca bu grupların uzlaşmaya vardığı işlemler üzerinde uzlaşır. Pi mobil madencilerden oluşan güvenlik çemberleri (bkz: çember) Pi nodelarının yeterli çoğunluk grupları oluşturarak paylaşımlı kayıt defteri üzerinde kimlerin işlem yapıp kimlerin yapamayacağına karar vermesini mümkün kılan bir küresel güven grafiğinde kümeleşecektir.

Diğer bir çok kripto projesinden farklı olarak Pi Node kullanıcı merkezli tasarım anlayışını takip etmeyi sürdürecektir. Node kurmak için gereken derin teknik bilgi gereksinimi olmaksızın herkes bunu bilgisayarına kuracağı bir uygulama ile yapabilecektir. Üyeler bu uygulama aracılığıyla yazılımı açıp kapatarak node olarak hizmet vermek üzere uygunluk durumlarını belirtebilecektir.

Pi gelişimsel merkeziyetsizleşme metodolojisine bağlı kalacaktır. Testnet başlangıç süresi boyunca node yazılımının Pi Blokzinciri bileşeni Pi Network ve küresel topluluğun ihtiyaçlarına cevap vermek üzere senaryo stres testi ve mutabakat algoritmasına uyum testlerinde daha fazla yinelemeye ulaşmak üzere merkezi bir katman içerecektir (bkz. Yol Haritası – Testnet). Node’un bu ilk versiyonu Pi Testnet ve nihayetinde tamamen merkeziyetsiz olan ana ağımıza (mainnet) doğru atılan ilk adımdır.

Node’un bu versiyonunun iki arayüzü var: Node arayüzü ve masaüstü Pi Uygulaması arayüzü. Aşağıda tanımlanmış katılım düzeylerine bağlı olarak üyeler yerine göre bu iki arayüzü de kullanabilecekler. Her mobil kullanıcı masaüstü Pi Uygulaması arayüzünü kullanabilecektir. Çünkü bu arayüz mobil uygulamanınkine benzer ve üyelerin bilgisayarlarında Pi bakiyelerini kontrol etmesine, medya içerikleri takip etmesine ve Pi chat kanallarına katılmasına olanak sağlar. Her üye aynı zamanda node arayüzü ile node olmak için başvurabilir ve blokzincir bileşenini yükleyebilir (indirme yönergeleri yakında node arayüzüne gelecek). Kurucu Ekibin cihaz güvenirliği ve bağlanılabilirliği ile ilgili seçim kriterlerini düzenleyebilmesi adına ilksel bir seçim aşaması olacak (bkz. Yol haritası – Testnet). Kurucu takım tarafından seçilen bir node Testnet’te hizmet etmek üzere KYC doğrulamasını geçmelidir. Daha detaylı bilgiyi alt tarafta node ve supernode seçim kriterleri bölümünde bulabilirsiniz.

Node katılım düzeyleri

Üyelerin bilgisayarlarında Pi Node yazılımı kullanabilecekleri üç farklı katılım düzeyi bulunmaktadır:

Bilgisayar uygulaması

Bilgisayar uygulaması node yazılımında yalnızca masaüstü Pi uygulamasının kullanılmasına atfeder. Üyelerin pi uygulaması ile bilgisayar üzerinden iletişime geçmesine olanak sağlar. Dolayısıyla mobil uygulama ile benzer işlevsellikleri vardır.

Örneğin, birçok üyemiz Pi üzerinde telefonlarından ziyade bilgisayarlarında chat yapmak istediklerini belirtti. Bu ve bunun gibi sebeplerle node yazılımı üzerinde masaüstü pi uygulaması arayüzünü tasarladık ve node yazılımı ile birleştirdik. Bunun yanı sıra, gelecekte Pi’ye uygulamalar platformu ve çeşitli uygulamalar gibi işlevsellikler eklendikçe, bunların bazılarına bilgisayar üzerinden erişim mobilden erişime göre daha kolay olabilir.

Node

Node düğüm demektir. Düğüm ise; node olmak üzere seçildikten sonra node arayüzüne erişen, yönergeler doğrultusunda teknik hazırlıkları yapıp yüklemeyi tamamlayan ve bilgisayarlarını blokzincir bileşenini çalıştırmak üzere node arayüzünden uygun konuma getiren kullanıcıdır. Bu kullanıcılar mutabakata (consensus) katılmasa da blokzincirin geçerliliğini onaylar ve işlemleri blokzincire işlenmek üzere iletir. Gelecekte, Pi blokzinciri dağıtımlı defteri güvence altına almaktan daha fazlasını ifade eden bir boyuta ulaştığında nodelar bilgisayımsal hesap, depolama ve bant genişliği gibi ağın kolektif donanım kaynaklarına dahil olma seçeneği olan bilgisayarlara genişleyecektir.

SuperNode

SuperNodelar Pi blokzincirinin omurgasıdır. Nodeların gerçekleştirdiği tüm işlemlerin yanı sıra supernodelar, Pi kayıt defterine doğru işlemleri yazmak için kullanılan algoritma temelinde mutabakata varmaktan sorumludur. Ayrıca diğer supernode ve nodelara da blokzincirin son halini sağlamalıdırlar. Supernodelar node arayüzüne işlevsellik katar ve kurucu takım tarafından seçilir. 7/24 ağa bağlı olmalı ve sağlam bir internet bağlantıları olmalıdır.

Alttaki tabloda her katılım düzeyi için gereken donanım özelliklerinin bir özetini görebilirsiniz.


Bilgisayar UygulamasıNode (Node arayüzü)SuperNode (Node arayüzü)
Pi Network uygulamasına bilgisayardan erişim
Blokzincire işlem göndermeX
Blokzincirin geçerliliğini onaylamaX
Mobil uygulama kullanıcılarına işlem gönderme izni vermeX
Mutabakata katılmaXX
Diğer node ve supernodelara blokzincirin son halini sağlamaXX

GEREKSİNİMLER
Geçici sistem gereksinimleri

Nihai gereksinimler bunlar değildir. Benchmark testleri uygulanacak. Testnet geliştikçe belirlenecek.
– 250MB boş alan– En az 250MB boş alan
(işlemci, ram vb. özellikler açıklanacak)


– En az 250MB boş alan
(işlemci, ram vb. özellikler açıklanacak)


İşletim sistemi (¹)Mac, Windows, Linux (yakında)Mac, Windows, Linux (yakında)Mac, Windows, Linux (yakında)

Not:

 1. Node yazılımı Windows işletim sistemine yüklenirken Microsoft Defender SmartScreen uyarısı alabilirsiniz. Bunun sebebi kısa zamanda çok insan tarafından yüklendiği için Microsoft’un aldığı bir önlemdir. Geniş kullanıcı kitlemiz buna sebep olabilir. Üyeler yüklemeyi kabul ettikçe, zaman içinde, Microsoft Defender bu uyarıyı göstermeyi bırakacak.

Node ve Supernode için seçim süreci

Pi Testnet’te node veya supernode başvurusu yapmak için:

 • Pi Node yazılımını bilgisayarınıza indirin. (Windows / Mac)
 • Pi Node yazılımında “Nodes” bölümündeki formu doldurun.
 • Node yazılımının yönergeleriyle gereken teknik paketleri yükleyin (şu an yayında değil – Docker linkleri ve port yönergeleri yayınlanacak) ve yazılımı mümkün olduğunca açık tutun (arkaplanda çalışabilir)
 • Kurucu takım bir sonraki bölümde belirtilen kriterler doğrultusunda node ve supernode seçimlerini yapacak.

Node ve Supernode adayları node yazılımı üzerinden önümüzdeki 3 ay boyunca seçildikçe bilgilendirileceklerdir. Seçilen üyelerin sayısını bir sonraki bölümde belirtilen seçim kriterlerine uyan toplam başvuruların sayısı belirleyecektir. 

Node ve Supernode seçim kriterleri

İlk görüntüleme sürecinin ardından node ve supernodelar şu kriterler temel alınarak seçilecektir (benzer kriterler olsa da node un seçim eşiği supernode’a nispeten biraz daha düşük olacaktır):

 • Çalışma süresi (ör, 7/24 çevrimiçi)
 • İyi bir internet bağlantısı (Hızlı ve stabil)
 • (başlangıç için) Yerel yönlendiricide port açabilme
 • Elverişli bir işlemci ve bellek
 • Pi topluluğuna sağlanan geçmiş katkılar
 • Güvenlik çemberleri

node güvenilirliğiniz ve Pi Network’deki güven skorunuz doğrultusunda KYC doğrulaması yapmaya davet edileceksiniz. KYC doğrulamasını tamamlayan adaylar Pi Testnet için node ve supernode olarak hizmet etmeye hazır olacaktır.

Testnet periyodunun başlangıcı boyunca ana hedef ağın mutabakat algoritmasına stres testi uygulamaktır. Her üye donanım, yazılım ve ağ güvenirliğine sahip olmasa da Pi Network her zaman mümkün mertebe kapsayıcı olacaktır. Tüm üyeler yine Pi mobil uyguluma üzerinden ağa katılabilecekler. Bunun da ötesinde, zamanla, üyelerin ağa katkıda bulunabilecekleri yeni yollar geliştirerek node rolünü daha da ulaşılabilir kılmayı hedefliyoruz.

Testnet Yol haritası

Testnet 3 aşamadan oluşacak.

Ana hatlarıyla Yol haritası 


Seçim aşaması (Tamamlandı)Revizyon aşaması (Tamamlandı)Testnet (Devam ediyor)
Hedefler– Node ve supernode için seçim kriterlerinin ayarlanması– Blokzincir testi – Güvenliği sağlama – Çalışırlık testi – ÖlçeklenebilirlikBlokzincir testi – Güvenliği sağlama – Çalışırlık testi – Ölçeklenebilirlik

Faaliyetler– Ağ performansına bağlı olarak nodeların uygunluk ve güvenilirliğinin analizi– Stres senaryosu testi- Mutabakat algoritmasının gözden geçirilmesi– Blokzincirin gerçek katılımcılar ve eylemlerle testi – Mutabakat algoritmasının gözden geçirilmesi

Seçim Süreci

Kurucu takım mutabakat algoritmasını node olmak için başvuran ve blokzincir bileşenleri için gereken paketleri bilgisayarına başarıyla yükleyen üyeler ile çalıştıracak. Bu testler sağlam ve güvenli bir ağa ulaşmak için ihtiyaç duyulan bireysel node gereksinimlerini (donanım, çevrimiçi süre, bant genişliği, bağlantı kararlılığı vb.) anlamamıza yardımcı olacak. Node gereksinimlerini belirlerken mümkün olduğu kadar çok üyeyi kapsamak istiyor olsak da, ağdaki nodeların uygunluk ve güvenilirliği ağın güvenliğini ve işlerliğini etkiliyor. Dolayısıyla Seçim sürecinde yapacağımız testlerle üstte belirttiğimiz bu iki hususta dengeyi sağlamalı ve node ve supernode için eşikleri doğru bir şekilde belirlemeliyiz.

Revizyon Süreci

Revizyon süreci çokça tekrar eden iki faaliyetten oluşacak: Senaryo testi ve mutabakat algoritması revizyonu. Senaryo testi, farklı senaryolarda mutabakat algoritmasına, ölçeklenebilirliğine ve konfigürasyonlarına stres testi uygulamayı ifade eder. Bu testlerden alınan veriler güvenliği sağlamak, işlerliği geliştirmek ve ölçeklenebilirliği artırmak üzere mutabakat algoritmasında neyi nasıl gözden geçirmemiz ve uygulamamız gerektiği konusunda bize yol gösterici olacaktır.

Bu hızlı ve tekrarlı süreç Pi Network ağının gereksinimlerini karşılamak üzere mutabakat algoritmasında yapılacak geliştirmeler için önemlidir. Bunun yanı sıra, yine bu süreçte, node versiyonunun blokzincir bileşeni, ağı geniş bir senaryo ve durumlar yelpazesinde daha etkili bir şekilde test etmek üzere, kurucu takımın farklı nodelara ağ grafiği ve konfigürasyonlarının simüle edilmiş verilerini seri bir şekilde atamasını mümkün kılan merkezi bir katman içerir. Örneğin mutabakat algoritmasını test etmek üzere mevcut güvenlik çemberlerinin verilerine güvenmek yerine -ki bu sadece 1 senaryodur- bu özellik sayesinde kurucu takım ağdaki farklı nodelara simüle edilmiş güvenlik çemberleri atayarak yüzlerce, binlerce yeterli çoğunluk senaryosu üretebilir. İlginç senaryolar örnek olarak şunları verebiliriz: -Ağın yarısı izole olursa ne olur? -Nodeların belirli bir yüzdesi bir anda ağa katılsa veya ağdan çıksa ne olur? Bu merkezi katman test amaçlı hizmetinin ardından mainnet’e geçişte kaldırılacaktır.

Bu testlerde üretilen verilerden mutabakat algoritmasının revizyonunda faydalanılabilir. Pi, blokzincirinin gereksinimlerini karşılamak üzere Stellar Mutabakat Algoritması uyum ve ölçeklemesinde özgün zorluklarla karşılaşacaktır. (ör., yüksek katılımcı sayısı, dağıtımıb ilerlemiş olması, kişisel bilgisayarların node olması, mobil madencilerin ürettiği güven grafikleri ile birlikte çalışma vb.) Revizyon süreci güvenlik ve işlerliği sağlarken ağın mesaj ölçeklemesi, oylama süreci gibi testler yapmasını mümkün kılacak. Mutabakat algoritmalarını revize etme faaliyeti, Pi Ağı’nın ihtiyaçlarına göre uyarlanmış çözümler üretmek için veri analizi ve araştırma gerektirmektedir.

Canlı Testnet

Canlı Testnet, farklı türdeki nodeların yukarıdaki tablolarda tanımlanan sorumlulukları aktif olarak yerine getirdiği aşama olacaktır. Düğümler, dağıtılmış deftere düğümler tarafından kaydedilen test işlemlerini mutabakat algoritması üzerinden gönderebilecektir. Amaç hala ağın performansını test etmek olsa da, bunu mobil madenciler tarafından oluşturulan güvenlik çemberlerinden gelen gerçek veriler ve ağ katılımcılarının gerçek faaliyetleri ile yapmaktır. Ayrıca güvenliği sağlamak, işlerlik ve ölçeklenebilirliği sınamak üzere test, veri analizi, hata giderme, gözden geçirme ve inovasyondan oluşan tekrarlı bir süreci de içermektedir.

Node SSS

Pi Node Yazılımı ve Pi Mobil Uygulama Arasındaki İlişki Nedir?

Node ve mobil uygulama birbirini ayırmaz, destekler. Node yazılımına mobil uygulamanız üzerinden bağlanacaksınız. Bu, iki uygulamanın da aynı hesabı işaret etiğini göstermektedir. Pi politikası bir kişinin yalnızca bir Pi hesabına sahip olmasına izin verir ve şu an bir hesabın yalnızca bir düğüm çalıştırması gerekir. Madencilik sadece mobil uygulamadan başlatılabilirken, node masaüstü Pi Uygulaması arayüzü bakiyenizi kontrol etmenizi, sohbet kanallarına katılmanızı ve ana ekran medya içeriğini izlemenizi sağlar. Bir hesabın node olup olmaması mobil uygulamadaki işlevleri etkilemez.

Node Cihazımı Nasıl Etkileyecek? İşlemcimi ve Pilimi Tüketecek mi?

Node veya Supernode’u açmazsanız çok küçük bir işlemci, bellek veya ağ trafiği harcayarak, minimum düzeyde etki ile herkes tarafından ulaşılabilir olacaktır. Node veya Supernode’u açmak işlemci, bellek, disk alanı ve ağ kaynaklarını kullanacaktır. Testnet sürecinde belirli cihazlarda node çalıştırmanın etkisini daha net bir şekilde belirlemek üzere veri toplayacağız.

Pi Node Çalıştırmanın Bir Ödülü Olacak mı?

Pi Testnet’in amaçlarından biri de node çalıştırmanın ödülünün -şayet olacaksa- ne olması gerektiğini belirlemektir. En uygun teşvik mekanizmasını belirlemek için gerekli verileri toplasak da Testnet Nodeları için madencilik ödülü olmayacak.

Pi Node Yazılımı Açık Kaynaklı mı?

Node’un blokzincir bileşeni açık kaynaklı olacak. Şu an açık kaynak devam edebilmek üzere GitHub havuzumuzu düzenlediğimiz süreçteyiz. GitHub havuzunda topluluk üyelerinin dilerlerse katkıda bulunabilecekleri açık konuların bir listesini tutmayı amaçlıyoruz. Takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir