Pi Node Duyurusu

Pi Nodes

Pi Node yazılımı 31 Mart 2020'de geliyor!

Beklenen haber geldi! 14 Mart 2020’de 2. aşamaya geçiyoruz. Bu geçişle birlikte 31 Mart 2020 tarihinde Pi Node yazılımının ilk versiyonları yayınlanacak. Node çalıştıracak adaylar ilk etapta Core Team tarafından ağdaki güvenilirlik, cihazın uygunluk ve güvenilirlik durumu göz önüne alınarak, yapılan başvurular arasından seçilecek. 

 

Core Team tarafından uygulama üzerinde ve sosyal medya kanallarında yapılan duyuru şu şekilde:

Pi 2. Aşama & Pi Nodes

Pi Network’te, sıradan insanların sesinin daha gür çıkması ve toplumda yarattıkları değerden daha fazla pay alması gerektiğine inanıyoruz. Bu hedefe ulaşmanın en iyi yolunun merkezi olmayan bir para birimi ve ekonomi oluşturmak olduğuna inanıyoruz.

Pi’nin merkeziyetsiz para birimi, tek bir merkezi oluşum yerine dağıtımlı küresel üyeler ağı tarafından güvence altına alınacaktır. Pi’nin küresel ağı nihai olarak kendi kendini yönetecek. Bu aynı zamanda topluluğun Pi’nin zaman içinde nasıl geliştiğini şekillendirebileceği anlamına geliyor.

Pi tamamen merkeziyetsizleştiğinde, üyeler kendi kripto varlıkları üzerinde tam hakimiyet ve kontrole sahip olacak. Merkeziyetsizleşmedeki ilerleme, Pi’yi üyelerin bitcoin ve ethereum gibi merkezi bir müdahale olmadan Pi’yi satabilecekleri veya takas edebilecekleri aşamaya yaklaştırıyor. Başka bir deyişle, Testnet aşaması olan ikinci aşamaya geçmek, bizi Pi’nin mal ve hizmet alım satımlarında kullanılmasına ek olarak diğer para birimleriyle de serbestçe alınıp satılabileceği Mainnet’e bir adım daha yaklaştırıyor.

Pi’nin para birimini güvence altına almak isteyen öncüler Node olmayı tercih edebilir.

Nodelar Pi ekosisteminin dördüncü rolüdür ve cep telefonları yerine dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda çalışır. Diğer blok zincirlerine benzer şekilde, Pi Nodeları dağıtımlı defter üzerindeki işlemleri onaylamaktan sorumlu olacak ve tüm düğümlerin kaydedilen yeni işlemler sırasında bir “mutabakata” varmasını sağlayarak bu dağıtımlı para biriminin korunmasındaki zorlukları çözecektir.

scp illustration

Pi Node, Bitcoin veya Ethereum gibi  nodeların güvenilir gruplar (yeterli çoğunluk dilimi) oluşturduğu ve yalnızca bu güvenilir grupların mutabakata vardığı işlemleri kabul eden SCP’ye (Stellar Consensus Protocol) dayanan farklı bir mutabakat algoritması kullanır.

Pi mobil madencilerinin güvenlik çemberleri, Pi dağıtımlı defter kaydındaki işlemleri kimin doğrulayıp kimin doğrulayamayacağını belirlemek için yeterli çoğunluklar oluşturmasını sağlayan küresel bir güven grafiğinde bir araya gelir. Ayrıca diğer kripto projelerinin aksine Pi Node, kullanıcı merkezli tasarımı sürdürecek. Sıradan insanlar node kurmak için çok fazla teknik bilgiye ihtiyaç duymaksızın, herhangi bir uygulama yükler gibi bu masaüstü uygulamayı bilgisayarlarına indirerek node çalıştırabilirler. Üyelerimiz bu masaüstü uygulamasından durumlarını açık/kapalı şeklinde değiştirerek cihazlarını node olarak hizmet vermeye uygun/uygun değil olarak belirtebilirler.

31 Mart 2020’de, Pi Node uygulamasının ilk sürümünü indirip yüklemeye hazır hale getireceğiz. Düğümün bu ilk sürümü iki arayüz içerecek:

– Node arayüzü
– Masaüstü Pi arayüzü

Masaüstü Pi arayüzü, mobil uygulamanın arayüzüne benzer olacak ve üyeler bu arayüz ile Pi bakiyelerini kontrol edebilecek, Pi Chat odalarına katılabilecekler.

Ancak, yalnızca çekirdek ekip tarafından Testnet Node’u olarak hizmet etmek üzere başvuran ve seçilen üyeler, node arayüzünü tam olarak etkinleştirmiş olacaktır. Detaylı gereksinimler ve seçim süreci yazılımın yayınlanması ile birlikte duyurulacaktır.

Node yazılımının bu sürümü, çekirdek ekibin mutabakat algoritmasını ve ölçeklenebilirliğini test etmesi, yapılandırmaları kalibre etmesi ve mutabakat algoritması uyarlama ve geliştirmesine olanak sağlayan Pi Testnet’i oluşturmaya yönelik atılan ilk adımdır.

Node yazılımının bu sürümünü çalıştıran öncü üyelerin bu tür işlemlerle ilgilenmesi, bilgi sahibi olması gerekmez. Yapmaları gereken tek şey, Pi node olma hakkı kazandıkları takdirde Pi Testnet’e node olarak hizmet verip veremeyeceklerine ve bunu ne zaman yapabileceklerine karar vermektir.

Pi’nin Testnet Nodeları 31.03.2020 tarihinde kadar başlatılacak ve başvuruya açılacaktır. Pi’nin Testnet’te node yazılımının belirli sürümlerini çalıştırmak üzere seçilecek üyelerin KYC vermesi gerekecek. Node kaydını ve Testnet’in ilerleyişini desteklemek üzere KYC’li üye kapasitemiz genişletilecektir.

Pi Node için daha ayrıntılı seçim kriterleri, yazılımın çıkışı ile birlikte yayınlanacaktır. Ancak genel olarak, node seçimi ilkeleri ağdaki güvenilirlik, cihazın uygunluk ve güvenilirlik durumu olacaktır.