Gerçekten Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde uygulamanın Türkçe’ye çevirdiğimiz resmi FAQ bölümünden ziyade topluluğun daha çok merak ettiği, genellikle ilk aklına gelen ve sayfa başlığının da hakkını vermek üzere gerçekten sıkça sorulan sorulara samimi cevaplar vermek istiyoruz. 

Uygulamanın resmi FAQ bölümünü buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Cevabını görmek istediğiniz soruya tıklamanız yeterli

Pi, Stellar platformu temel alınarak yaratılan yeni bir kripto varlık. Platform beta sürecinde topluluğa açılarak normalde Stellar platformunda madencilik imkanı bulunmamasına rağmen, sunduğu geliştirmeler ile madenciliği simüle ederek üretilen bu dijital varlığın, meritokrasi temelli bir dağıtım modeli ile paylaşımının yapılmasına olanak sağlıyor. 

Madenciliği yapılan diğer çoğu kriptoparada olduğu gibi Pi’de de yarılanma (halving) söz konusu. Yarılanma tetikleyicisi ise üye sayısı. Mevcut üye sayısı 10 sayısının her yeni kuvvetine ulaştığında (yüz bin, bir milyon, on milyon…) mobil madencilerin temel kazım hızları (pioneer + contributor) yarıya iniyor. Böylece zaman içinde Pi’nin nadir elde edilen bir dijital varlık olarak değerini koruması ve arttırması öngörülüyor.

Uygulama, kazımı başlattığımız andan itibaren bize 24 saatlik periyotlar halinde, her saniye Pi kazandırıyor. Üç adet 24 saatlik kazım periyodunu tamamladığımızda katkıcı rolüne kavuşuyor ve güvenlik çemberi kurabiliyoruz. Güvenlik çemberine istediğimiz kadar üye ekleyebiliyor fakat bunların yalnızca 5 tanesinden faydalanabiliyoruz. Çemberdeki her üye temel kazım hızımızı ve dolayısıyla toplam kazım hızımızı %20 artırıyor (5 üye ile %100+ e kadar)

Konunun ana fikrinden uygulama detaylarına doğru sapmadan projenin amacı ile devam edelim: 

Pi dünyanın en yaygın olarak kullanılan kriptoparasını üretmeyi ve bu kriptopara ile Pi Platformunda üyeler arası bir dijital pazar bünyesinde yapılan ürün/hizmet alışverişleri ile büyük ölçekli bir ekonomi yaratmayı hedefliyor. Bu ekonomi ayrıca akıllı kontrat desteği ve uygulama ana ekran bloğu sayesinde, üyeler ve platform dışından geliştiriciler tarafından merkeziyetsiz uygulamalar ve ana ekran ücretli tanıtımları ile desteklenecek. 

Tüm bu aktiviteler zaman içerisinde serbest piyasa ekonomisi ile Pi’nin üyeleri arasında kabul gördüğü bir fiyat oluşumuna yön verecek. Ardından Pi kendi ana blokzincirine yerleşecek ve borsalarda listelenebilir hale gelecek. Tüm bu gelişim süreci sayesinde milyonlarca Pi kullanıcısının elinde, fiyatı konusunda kitlelerce uzlaşmaya varılmış bir kriptopara (PI) olacak ve bu da Pi’ye sahip olmak isteyen borsa kullanıcılarının Pi’yi değerinin altında satın alabilmesinin önüne geçecek. 

Bir başka deyişle Pi’nin başarısı, topluluğun müşterek katkılarına, kullanımına ve benimsemesine bağlı. Pi ile bir değer üretmek topluluk olarak sizin elinizde. Pi’den fayda sağlayabilmek için tüm üyelerin odaklanması gereken şey; dijital pazar sürecine, Pi ekosistemine ve ekonomisine reel üretim veya tüketim ile nasıl katkıda bulunabilecekleri olmalıdır.

Pi’nin şu an bir değeri yok (0 TL).

Merak etmeyin, bir değeri olduğu zaman bu yazı da güncellenecek 🙂

Öncelikle bu soruyu sorarken gösterdiğiniz yaratıcılıktan ötürü hepinizi tek tek kutlamak istiyorum. “Ne zaman çıkacak?, ne zaman borsaya düşecek?, ne zaman açıklanır?” gibi farklı kalıplarla geliyor karşımıza.

Pi’nin borsalarda listelenebilmesi için öncelikle kendi ana blokzincirine geçmesi gerekiyor (Mainnet). Fonksiyonu olmayan bir dijital varlığı farklı para birimleri karşısında işleme sokamazsınız.

Coinler kendi blokzincirlerinin birebir aynısı olarak fonksiyon gösteren kopya bir blokzincir üzerinde dahili olarak işlemlerini test eder. Bu Testnet olarak adlandırılır. Dolayısıyla Pi’nin tüm fonksiyonlarını test edebileceği bu süreci tamamlaması, platformun hatasız ve müdahalesiz bir şekilde çalıştığının ve çalışacağının ispatlanması gerekiyor. 

Ancak bundan sonra Mainnet’e geçebiliriz ve ancak Mainnet’ten sonra borsalar bizi listelemeye karar verebilirler. 

Bu süreç için net bir tarih veremeyiz. Fakat Blog bölümündeki yazılarımızdan resmi duyuruları takip edebilirsiniz.

Kazım hızınızı arttırmanın temel yolu platforma yeni üyeler getirmektir. Bu üyeler kayıt esnasında “Invitation Code” kısmına sizin Pi kullanıcı adınızı yazarak sizin referansınız olur. Her bir referans da beraber kazım yaptığınız tüm zamanlarda size temel kazım hızınızın %25’i kadar ek kazım hızı sağlar. 
Kazım hızlarının detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

Açabilirsiniz ama bu hesaplardan ürettiğiniz Pi silinir, boşa emek vermiş olursunuz ki bunun da “emek” olduğu tartışmaya açık bir mevzu. 

Biriktirdiğimiz Pi’lere sahip olabilmek, bu Pi’leri kullanabilmek için öncelikle KYC vermemiz gerekiyor. KYC gerçek kişi – kimlik doğrulamasıdır ve bu doğrulamayı geçemeyen kullanıcıların kendi bakiyeleri silinirken üste kazandırdığı bakiyeler de üstün hesabından düşülecek. Yani siz 2 hesap da açsanız 100 hesap da açsanız değişen bir şey yok. 

Hayır! 

Uygulamayı kullanmaya başlayabilmek için kayıt olmak gerekiyor. Kayıt esnasında da bir referans kodu girmek gerekiyor. Kullanıcı adınız aynı zamanda davetiye kodunuzdur, bunu bir giriş bileti gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla uygulama chat kanallarında bu soruyu sormak oldukça mantıksız.

Yapmanız gereken şey 2 madde üstte de bahsettiğimiz gibi; platforma yeni üyeler getirmek. Bunun yolu da bu insanların kayıt esnasında invitation code kısmına sizin kullanıcı adınızı yazmasından geçiyor.

Görseldeki ekran uygulamanın ana ekranı. Ana ekranda yıldırım ikonunun altında gördüğünüz sayı saatlik kazım hızınızdır. Uygulamada tüm ekranlarda en üstte gördüğünüz sayı sizin Pi bakiyenizdir.

Not: Noktanın sağı küsurat.

KYC – Know Your Customer yani Müşterini Tanı demektir. Kullanıcının gerçek bir kişi olduğunu, temel olarak fotoğrafı ve kimliği ile ispatladığı bir doğrulama yöntemidir. Farklı projelerin farklı ihtiyaçlarına çözüm üretmek üzere değişik uygulama yöntemleri olabilir. KYC’nin bu bölümde bizi ilgilendiren kısmı, KYC doğrulaması yapmayan üyeler tarafından üretilmiş tüm bakiyelerin silinecek olması.

KYC uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen buraya tıklayın.

Hayır kullanmıyor.

Uygulamada arkaplanda dağıtımı yöneten mekanizma şu şekilde işliyor:

Her üye yıldırım ikonuna tıklayıp bir kazım periyodu başlattığında o kullanıcı adına Pi sunucularına “Aktif”, bu kazım periyodu bittiğinde ise “Pasif” mesajı işleniyor. Kullanıcı aktif göründüğü tüm zamanlar boyunca saatlik temel kazım hızı kadar Pi bakiyesine işleniyor. Bunun yanısıra o zamanlar boyunca aktif görünen her referansı için de temel kazım hızının %25’i kadar Pi bakiyesine işleniyor.

Eğer bir kazım periyodu devam ederken “Menu > Profile > Sign Out” yolu ile çıkış yaparsanız kazımınız yine sonlanıyor fakat bu sefer “Pasif” mesajı yerine “İptal” mesajı işleniyor ve en son “Aktif” konuma geçtiğiniz andan o ana kadar geçen sürede bakiyenizde biriken bütün Pi geçersiz sayılıyor ve bakiyenizden düşülüyor.

Hayır gerekmiyor.

Yıldırım ikonuna basıp kazım periyodunuzu başlattıktan sonra uygulamayı da, interneti de, telefonu da kapatsanız, Pi kazanmaya devam edersiniz.

Üstte de bahsettiğimiz gibi siz Pi’yi üretmiyor, sizin için önceden üretilmiş kısmını zaman içinde katkılarınız doğrultusunda biriktiriyorsunuz. 

 

Uygulamada sürekli değişken olabilecek tek kazım hızı kaynağınız kazanç takımınızdaki (Earning Team) üyelerinizdir. Başka bir deyişle “Ambassador” (elçi) rolünden gelen kazancınızdır.

Kazım periyodu 24 saat sürer ve referanslarınız size yalnızca aynı anda kazım yaptığınız sürelerde Pi kazandırırlar. Dolayısıyla sizin kazım periyodunuz devam ederken referansınızın kazım periyodu biterse size pi kazandırmaz. 

Rolleri ve kazanç miktarlarını görüntülemek için buraya tıklayın.

Güvenlik Çemberi Pi blokzincirinin ana yapılarından biridir ve kullandığımız SCP algoritmasının temelini oluşturur. SCP algoritması sistem üzerindeki nodeların (blokzinciri izleyen, onaylayan, kaydeden ve işleyen düğümler) kendi aralarında gruplar oluşturması yoluyla bir oybirliğine ulaşma yöntemidir.

Bir çember kurarak:
“Ben, bir Pi üyesi olarak, Pi blokzincirinde gerçekleşen işlemleri bu belirttiğim üyeler ile izleyip onaylayacağım.” demiş oluyoruz.
Bunu yaptığımız için de sistem bizi 5 kişiye kadar her kişi için %20, toplamda %100 ekstra kazım hızı ile ödüllendiriyor.

Güvenlik Çemberi kurulum rehberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2019 mayıs ayında uygulama ana ekranı üzerinden yapılan başvuru duyurusuyla chat kanalları için moderatör alımları yapıldı. Moderatör seçim kriterleri de uygulamada geçirilen süre, platforma hakimiyet, blokzincir uygulamaları hakkında genel bilgi vb. şeylerdi. Başvurduk ve seçildik. Mayıs 2019’dan bu yana da moderatör olarak Pioneers (Türk) kanalında topluluğa yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Pi moderasyonunda 2019 Aralık ayı sonuna doğru geliştirmelere gidildi. Artık farklı dillere ait kanalların moderasyonunun yanı sıra, bölgesel moderasyon (Avrupa, Amerika, Asya – Okyanusya, Afrika) ve dünya geneli moderasyon var. Görevlendirmeleri bölge moderatörleri ve genel moderatörler yapıyor. 

Moderatör olmak için öncelikle moderasyonunda görev almak istediğiniz kanalda moderatör ihtiyacı bulunması gerekiyor. İhtiyaç olduğu takdirde kanal moderatörleri platforma hakimiyetiniz, toplulukla kurduğunuz iletişim, genel olarak blokzincir uygulamaları hakkındaki bilginiz ve projeye bakışınızı değerlendirerek sizinle görüşüp bölge ve dünya moderatörlerine öneriyor. Görüşmede verdiğiniz cevaplar diğer moderatörler tarafından oylanarak sonuç belirleniyor.

Pioneers Türk kanalı için moderatör görevlendirmesi ise Avrupa Moderatörü olarak benim (z365air) tarafımdan, Dünya Genel Moderatörleri (Alewibe ve neohbrd) tarafından veya Geliştirici takım (vince, nk ve cfan) tarafından yapılıyor. 

0 TL (yazıyla sıfır)

Bu görev tamamen gönüllülük esaslı olup, amacı topluluğa yardım etmek, onları bilgilendirmek ve doğru yönlendirmektir. 

Pi, başarısı topluluğun ortak katkılarına, Pi’yi anlayıp platforma sahip çıkmasına ve bu süreçteki değer üretebilme potansiyeline bağlı bir proje olduğu için topluluğa kattığımız her şey  bize değerli bir dijital varlık olarak geri dönecek.

Bunu ancak hep birlikte başarabiliriz.